Firma Ikea wycofuje ze sprzedaży w USA i Kanadzie komody MALM. Z powodu przygniecenia tym meblem zmarło 8 dzieci.

Komody MALM są wycofywane w Ameryce Północnej, ale ten model jest dostępny również m.in. na polskim rynku. 

Ikea apelowała już do klientów o zwrócenie tych mebli w 2016 roku, ale nie spotkało się to z szerokim odbiorem - do sklepów zwrócono niewiele ponad milion komód MALM. W maju tego roku z powodu przygniecenia meblem zmarło kolejne dziecko. To chłopiec z Kalifornii: 2-letni Josef Dudek. Firma opublikowała na polskiej stronie internetowej komunikat. Przypomina w nim, że "rozwiązaniem gwarantującym bezpieczeństwo jest odpowiednie przymocowanie mebli do ściany". 

Z tego względu od wielu lat podejmujemy działania mające na celu zwiększenie świadomości konsumentów na temat ryzyka przewrócenia się mebli i konieczności przymocowania ich do ścian. Informacje na ten temat są dostępne na naszej stronie internetowej miejscach sprzedaży. Jesteśmy przekonani, że możemy podnieść świadomość w tej dziedzinie i stworzyć kulturę, w której przymocowywanie mebli do ściany jest tak naturalne, jak zapinanie pasa bezpieczeństwa - czytamy.

Ikea dodaje, że "w Polsce, jak i na całym świecie, IKEA już od kilku dekad wprowadza zabezpieczenia mebli - elementy służące do przymocowania komody do ściany". Przymocowanie do ściany jest integralną częścią instrukcji montażu, a zestawy mocowań zabezpieczających znajdują się w paczce każdego mebla IKEA, którego wysokość wynosi 75 cm i więcej (w przypadku mebli dziecięcych jest to 60 cm i więcej). Jeśli nie jest możliwe przymocowanie mebla do ściany, konsumenci powinni wybrać inne rozwiązanie do przechowywania - przypomina firma.

(m)