Szwajcarski koncern farmaceutyczny Roche ograniczył dostawy leków do państwowych szpitali w Grecji. Chodzi o placówki, które nie płacą faktur. Wstrzymano m.in. dostawy leków onkologicznych. Koncern nie wyklucza wstrzymania dostaw do szpitali we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii, które zalegają z płatnościami.

Komisja Europejska nie komentuje decyzji koncernu. Rzecznik Komisji ds. gospodarczych Amadeu Altafaj Tardio twierdzi natomiast, że "pomoc przyznana Grecji pokrywa potrzeby finansowe greckiego państwa, a za rozporządzanie nią wewnątrz, na przykład między ministerstwami, pełną odpowiedzialność ponoszą władze greckie".

Szóstą ratę z przyznanych w ubiegłym roku przez kraje strefy euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) 110 mld euro pożyczki Grecja powinna dostać do końca września. Rząd w Atenach ogłosił, że bez raty 8 mld euro wystarczy mu pieniędzy na wypłaty pensji tylko do października. By przekonać unijnych ekspertów do wypłacenia raty, rząd grecki szuka sposobów na zwiększenie przychodów podatkowych. Chce m.in. wprowadzić podatek od nieruchomości i ściągać go za pośrednictwem rachunków za prąd, ponieważ skarbówka w Atenach ma problemy ze ściąganiem należności podatkowych.