Policja ze stolicy Wielkiej Brytanii poinformowała, że ponownie zatrzymała Domenico Rancadore, poszukiwanego od 20 lat szefa sycylijskiej mafii Cosa Nostry. Mężczyzna był już wcześniej zatrzymany na polecenie włoskiej policji.

65-letni Domenico Rancadore był ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania ze względu na działalność w mafii sycylijskiej w latach 1987-1995. W 1994 roku został zaocznie skazany przez włoski sąd na siedem lat więzienia za działalność mafijną, wymuszenia i inne przestępstwa. Pierwszy raz został zatrzymany w Wielkiej Brytanii w sierpniu 2013 r.  

Londyńska policja poinformowała, że do zatrzymania doszło wczoraj wieczorem w zachodniej części stolicy w związku z nowym Europejskim Nakazem Aresztowania wystawionym przez władze Włochy.
 
W marcu szef sycylijskiej mafii uniknął ekstradycji do Włoch po tym, jak brytyjski sąd orzekł, że jego prawa mogą być naruszone w związku z dużym przeludnieniem włoskich więzień. Jednocześnie sędzia prowadzący sprawę przyznał, że chciał żeby do ekstradycji doszło, ale w świetle obowiązującego prawa nie może podjąć takiej decyzji.
 
Rancadore, nazywany profesorem, w latach 90. był szefem Cosa Nostry w sycylijskim mieście Trabia. Od 20 lat znajdował się na liście najbardziej niebezpiecznych uciekinierów sporządzonej przez włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W 1998 roku rozpoczęły się jego poszukiwania na skalę międzynarodową.
 
W Londynie mieszkał z żoną Angielką; prowadził tam biuro podróży.

(mpw)