W Niemczech aresztowano mężczyznę, który stylizował się na Hitlera - miał charakterystyczny wąsik, przedziałek na boku i ubiór. Pokazywał się w Braunau am Inn, rodzinnym mieście przywódcy III Rzeszy.

Mężczyznę aresztowano w niewielkim mieście w Niemczech przy granicy austriacko-niemieckiej - powiedział BBC rzecznik miejscowej policji, David Furtner. 25-latek przedstawiał się jako "Harald Hitler" i z lubością paradował po centrum Braunau am Inn, fotografując się m.in. przed domem, gdzie przywódca III Rzeszy przyszedł na świat.

Oprócz charakterystycznego uczesania i wąsika, mężczyzna nosił mundur mogący pochodzić z czasów nazistowskich. Ostatni raz był widziany w Braunau am Inn w lokalnej księgarni, gdzie przeglądał pozycje poświęconej II wojnie światowej.

W ocenie policji zachowanie mężczyzny wskazuje, że nie chodziło mu ani o żart, ani też artystyczny performance. Młody człowiek świetnie zdawał sobie sprawę z tego, co robi - podkreślił rzecznik policji. Także dodał, że zatrzymany w poniedziałek sobowtór Hitlera co najmniej jednokrotnie pojawił się na ulicach Wiednia i Grazu.

Fotografie przedstawiające osobnika stylizującego się na Hitlera zostały opublikowane na portalu informacyjnym Heute.at w poniedziałek, wywołując poruszenie opinii publicznej, ponieważ w Austrii wszelkie próby gloryfikacji nazizmu są karalne.

Adolf Hitler urodził się w Braunau am Inn 20 kwietnia 1889 roku. O trzypiętrowy dom, w którym przyszedł na świat przyszły przywódca III Rzeszy i jeden z największych zbrodniarzy wojennych XX wieku, toczy się spór prawny.

W latach 30. i 40. był on wielką atrakcją turystyczną przyciągającą wielu turystów. Od 1944 r. budynek był niedostępny.

W listopadzie zeszłego roku poinformowano o planach wyburzenia tego domu. W grudniu rząd austriacki wywłaszczył budynek, wypłacając finansową rekompensatę jego właścicielce, aby dom nie stał się celem pielgrzymek neonazistów. Miejsce to przeznaczono na siedzibę organizacji charytatywnej. Właścicielka zaskarżyła decyzję o wywłaszczeniu do sądu. 

(mal)