Izrael wprowadził zarządzenie prowadzące do całkowitej blokady palestyńskiej Strefy Gazy. Jak poinformował izraelski minister obrony Joaw Galant, ten obszar zostanie całkowicie odcięty od dostaw żywności, elektryczności i paliw.

Wydałem instrukcję w sprawie natychmiastowego odcięcia dostaw wody do Strefy Gazy - powiadomił izraelski minister energetyki Israel Katz, cytowany przez agencję Reutera i portal Times of Israel. Katz oznajmił również, że energia elektryczna i paliwa nie są dostarczane do Gazy już od dwóch dni.

Walczymy ze zwierzętami w ludzkim ciele, dlatego postępujemy adekwatnie (do sytuacji) -powiedział wcześniej  izraelski minister obrony Joaw Galant, cytowany przez izraelskie media.

Odkąd ugrupowanie terrorystyczne Hamas przejęło w 2007 roku kontrolę nad Strefą Gazy, Izrael i Egipt wprowadzały już różnego rodzaju blokady tego terytorium - przypomniała agencja AP.

Izraelska armia odbiła wszystkie zaatakowane przez Hamas osiedla w pobliżu Strefy Gazy - podał w poniedziałek Reuters, powołując się na rzecznika sił zbrojnych Izraela. Następnie pojawiły się doniesienia, że w Jerozolimie i Tel Awiwie ponownie rozległy się syreny alarmowe. Oba miasta mają być ostrzeliwane ze Strefy Gazy.

Atak Hamasu na Izrael rozpoczął się w sobotę rano. Bojownicy przeniknęli do wielu miast na południu kraju. Kraj został również zaatakowany tysiącami rakiet. Izrael odpowiedział zmasowanymi atakami lotniczymi na cele w Autonomii Palestyńskiej, gdzie ukrywać się mają bojownicy Hamasu.

Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych w obozie dla uchodźców

Kilkadziesiąt osób zginęło w wyniku izraelskiego ostrzału obozu dla uchodźców w mieście Dżabalija w Strefie Gazy - powiadomiła agencja Reutera za palestyńskim resortem zdrowia. Arabskie media przekazały informacje o co najmniej 50 ofiarach śmiertelnych.

Według innych doniesień, które można odnaleźć na arabskich portalach sprzyjających Hamasowi, armia Izraela miała ostrzelać zatłoczony bazar.

Palestyńscy użytkownicy mediów społecznościowych publikują nagrania ukazujące konsekwencje ataku na obiekty cywilne w Dżabalii.

Wcześniej izraelskie siły zbrojne informowały, że podczas zmasowanych ataków na cele ugrupowania terrorystycznego Hamas, przeprowadzonych w nocy z niedzieli na poniedziałek, trafiono m.in. w meczet w Dżabalii, gdzie znajdowała się jedna z komórek palestyńskich bojowników.

Palestyńczycy opuszczają swoje domy

"Ponad 123 500 osób zostało wewnętrznie przesiedlonych w Gazie, głównie z powodu obaw o bezpieczeństwo i zniszczenie swoich domów" - poinformowało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

Zajmujący się pomocą humanitarną organ ONZ podał, że ponad 73 tys. osób szuka schronienia w szkołach, a niektóre z nich umieszczono w doraźnych schroniskach.

"W szkołach tych jest prąd, zapewniony posiłek, czysta woda oraz wsparcie psychologiczne i medyczne" - zaznaczył Adnan Abu Hasna, rzecznik Agencji ONZ ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA).

Liczba ofiar śmiertelnych rozpoczętego w sobotę ataku palestyńskiego Hamasu w Izraelu przekroczyła już 700. Ranne są 2382 osoby. Wśród Palestyńczyków zginęły 493 osoby, a ponad 2750 doznało obrażeń - przekazały w poniedziałek resorty zdrowia obu stron.