Do nietypowej sytuacji doszło 7 kwietnia w cieśninie Bosfor. 225-metrowy maltański tankowiec uderzył dziobem w zabytek z czasów osmańskich i zniszczył go prawie całkowicie. Wypadek został spowodowany przez awarię układu sterowniczego statku.

Całe zdarzenie zostało sfilmowane. Na filmiku widać jak statek pod banderą Malty wpływa prosto w ścianę nadmorskiej rezydencji położonej pod mostem Sultan Mehmet Fatih i dewastuje ją. Pokazano też, jak z lokalu w pośpiechu uciekają goście i obsługa.

Na miejscu szybko pojawiły się tureckie służby ratownicze. Statek odholowano do portu. Na szczęście nikt nie został ranny.

Rezydencja Hekimbasi Salih Efendi stoi na brzegu cieśniny Bosfor od XVIII wieku. Należała do lekarza, który służył w pałacu osmańskim. Często odbywają się tam przyjęcia weselne i koncerty.

Bosfor to jeden z najważniejszych punktów żeglugowych w transporcie ropy naftowej na świecie. Ponad 3 procent globalnej podaży - głównie z Rosji i Morza Kaspijskiego - przepływa przez 17-milową drogę wodną łączącą Morze Czarne z Morzem Śródziemnym.
(nm)