Czterystu mieszkańców Soczi, gdzie za dwa lata odbędą się igrzyska olimpijskie, prosi o pomoc Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Rosyjskie władze chcą zburzyć ich nowo postawione domy i wybudować w ich miejscu parking.

W rejonie Makarenko budowano domy zaledwie kilka lat temu. Mieszkańcy Soczi piszą, że większość z nich w tę budowę zainwestowała praktycznie wszystkie oszczędności. 15 lutego władze rozpoczęły przetarg na budowę parkingu bez jakiejkolwiek próby porozumienia z mieszkańcami. Zresztą to nie pierwszy przypadek, kiedy w związku z budową olimpijskich obiektów, protestują mieszkańcy Soczi, którym grozi utrata własności. Międzynarodowy Komitet Olimpijski za każdym razem interweniował u rosyjskich władz.

To pierwsze zimowe IO w Rosji

Rosja po raz pierwszy w historii zorganizuje zimowe igrzyska olimpijskie. W 1980 roku do Moskwy przyjechali najlepsi sportowcy, którzy rywalizowali w konkurencjach letnich.

Dlatego w Soczi i jego okolicach cała infrastruktura sportowa powstaje od podstaw. Czarnomorski kurort nie miał dotąd żadnego doświadczenia w organizacji wielkich międzynarodowych imprez. W najbliższych latach będzie gospodarzem nie tylko igrzysk. W 2014 roku odbędzie się nad Morzem Czarnym wyścig o Grand Prix Rosji w Formule 1, a w 2018 roku mecze piłkarskiego mundialu.