Rząd Malediwów wprowadził 15-dniowy stan wyjątkowy. Kilka godzin po jego ogłoszeniu policja tego wyspiarskiego kraju na Oceanie Indyjskim aresztowała byłego prezydenta Maumuna Abdula Gajuma. "W czasie stanu wyjątkowego pewne prawa będą ograniczone, ale usługi i biznes nie ucierpią" - oświadczył prezydent Malediwów Abdulla Yameen. Z kolei tamtejszy rząd zapewnił "wszystkich obywateli kraju oraz społeczność międzynarodową, że zagwarantowane zostanie bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom i obcokrajowcom przebywającym na Malediwach".

Kilka godzin po ogłoszeniu stanu wyjątkowego aresztowano Gajuma - przekazał Reuters. Stojący na czele rządu w Male w latach 1968-2008 Gajum to przyrodni brat obecnego przywódcy Abdulla Yameena.

Natomiast malediwskie wojsko wkroczyło do gmachu Sądu Najwyższego w stolicy kraju.

Sąd Najwyższy Malediwów w piątek nakazał zwolnienie z aresztu przedstawicieli opozycji oraz uznał proces byłego prezydenta Mohameda Nasheeda za niekonstytucyjny. Wyrokowi nie podporządkował się rząd. Przez weekend na islamskim archipelagu trwały protesty opozycji, która - jak wskazała dpa - "wzywała społeczność międzynarodową do wsparcia wykonania orzeczenia sądu".

Rząd zawiesił parlament (Madżlis) i nakazał armii stawić opór wszelkim posunięciom Sądu Najwyższego, mającym na celu obalenie władzy Yameena - podaje BBC.

Do wydarzeń na Malediwach odniósł się Waszyngton. W oświadczeniu Białego Domu wezwano rząd w Male do "poszanowania rządów prawa, wolności wypowiedzi oraz demokratycznych instytucji".

Malediwy stały się wielopartyjną demokracją w 2008 roku. W 2013 roku Yameen "wygrał w kontrowersyjnych wyborach z Nasheedem", który został skazany dwa lata później za "nakazanie aresztowania sędziego" - przypomina dpa. Wyrok ten został potępiony przez społeczność międzynarodową; Nasheed otrzymał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii, a obecnie przebywa na Sri Lance.

Napięcia polityczne już wpłynęły na turystykę, główne źródło dochodów Malediwów - zauważa dpa. Chiny ostrzegły obywateli, aby nie podróżowali do wyspiarskiego kraju na Oceanie Indyjskim.

Malediwy są popularnym celem turystycznym; słyną z rajskich plaż, zabiegów spa oraz nurkowania.

(j.)