Sprawcą piątkowego ataku przed Kapitolem był czarnoskóry 25-latek, który sympatyzował z Narodem Islamu: ruchem religijnym łączącym islam z promocją tzw. czarnej supremacji. W sieci Noah Green krytykował amerykański rząd.

W piątek 25-latek staranował samochodem barykady w pobliżu Kongresu USA. Następnie wyszedł z auta z nożem w ręku - wówczas strażnicy Kapitolu oddali strzały: napastnik został postrzelony i zmarł.

W zamachu zginął jeden ze strażników: William F. Evans, który w służbie tej pracował od 18 lat.

Inny strażnik jest ranny. Przebywa w szpitalu, ale jego stan jest stabilny, a życie nie jest zagrożone.

Sprawcą ataku był 25-letni Noah Green. Amerykański rząd uważał za "wroga numer jeden czarnoskórych"

Wiadomo już, że sprawcą ataku był 25-letni Noah Green, urodzony w Wirginii Zachodniej.

Młody mężczyzna był zafascynowany radykalnym ruchem Afroamerykanów: Narodem Islamu.

W postach publikowanych w mediach społecznościowych pisał, że "rząd USA to wróg numer jeden czarnoskórych".

Twierdził również, że włamywano się do jego domu, zatruwano mu jedzenie i przeprowadzano na nim operacje bez jego zgody. Uważał, że rząd próbuje "kontrolować jego umysł".

Niedługo przed atakiem publikował w sieci linki do przemówień kontrowersyjnego przywódcy afroamerykańskiego

Green był zafascynowany postacią Louisa Farrakhana: kontrowersyjnego przywódcy afroamerykańskiego, przywódcy Narodu Islamu. Twierdził, że Farrakhan jest Mesjaszem i uratował go "po strasznych nieszczęściach, których doznał prawdopodobnie ze strony CIA i FBI".

Na niespełna dwie godziny przed atakiem na Kapitolu 25-latek opublikował w sieci wpisy z linkami do przemówień Farrakhana.

Noah Green studiował finanse, był absolwentem Newport University w Newport News w Wirginii Zachodniej. Wyróżniał się w sporcie. Mieszkał w kilku stanach, a niedawno stracił pracę.