​Solista Chóru Aleksandrowa Wadim Ananiew jest jednym z muzyków zespołu, którzy nie znaleźli się na pokładzie samolotu Tu-154, który rozbił się nieopodal Soczi. Śpiewak wcześniej poprosił bowiem dyrektorów o wolne, gdyż urodziło mu się trzecie dziecko i chciał pomóc żonie.

Według śpiewaka Chór Aleksandrowa leciał do Syrii, by dać zaledwie jeden koncert na lotnisku w bazie Hmejmim. Niedawno jednak został jednak ojcem po raz trzeci i chciał zostać w domu. Poprosił więc szefa zespołu o wolne.

Gdyby to było kilka koncertów, to nie prosiłbym o urlop, bo to moja praca. Byłem już przecież w Czeczenii, w Jugosławii. Poprosiłem dyrektora o zgodę, zrozumiał mnie. Teraz stoję przed wami, a miałem lecieć - mówił.

Śpiewak wyraził najgłębsze kondolencje bliskim tych, którzy znaleźli się na pokładzie tragicznego lotu.

Tu-154 rosyjskiego MON rozbił się w niedzielę rano. Według najnowszych danych na pokładzie samolotu były 92 osoby - ośmiu członków załogi i 84 pasażerów, w tym 64 muzyków i tancerzy z Chóru Aleksandrowa.

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. Aleksandra Aleksandrowa to jeden z największych w Rosji zespołów muzycznych i słynny na całym świecie chór męski Armii Rosyjskiej. Powstał w 1928 roku. Patronem chóru jest jego założyciel i pierwszy dyrektor - Aleksander Wasiljewicz Aleksandrow, kompozytor muzyki do hymnu ZSRR, od 2000 roku hymnu Federacji Rosyjskiej. 

(az)