​Były współpracownik służb specjalnych USA Edward Snowden chce przedłużyć prawo swojego pobytu w Rosji. Informację przekazał jego rosyjski adwokat. Snowden ścigany jest w USA za ujawnienie tajnych informacji o inwigilacji obywateli.

Wypełniliśmy dokumenty dotyczące przedłużenia jego pobytu na rosyjskim terytorium - powiedział Anatolij Kuczerena rosyjskim agencjom, nie podając szczegółów. Czekamy na decyzję - dodał w rozmowie z AFP.

Kuczerena nie chciał powiedział, o jaki status migracyjny ubiega się jego klient. Wskazał, że decyzja ta należy do rosyjskiego urzędu imigracyjnego.

Snowden otrzymał w Rosji tymczasowy azyl do końca lipca, ale zapewne będzie go mógł przedłużyć. Rzecznik rosyjskiego urzędu imigracyjnego Władimir Wołoch powiedział w połowie czerwca, że nie powinno to nastręczać problemów.

Snowden w ubiegłym roku uciekł ze Stanów Zjednoczonych przez Hongkong do Rosji, gdzie - po okresie koczowania na moskiewskim lotnisku - uzyskał czasowy azyl. Przedtem ujawnił tajne informacje o masowej inwigilacji zarówno obywateli USA, jak i obcokrajowców, w tym liderów państw sojuszniczych. Na liście podsłuchiwanych miała być m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel. Ujawnienie tych rewelacji doprowadziło m.in. do kryzysu w stosunkach niemiecko-amerykańskich.

(abs)