Władze podniosły poziom alertu na indonezyjskiej wyspie Bali do najwyższego czwartego poziomu. To ze względu na grożący w każdej chwili potężną erupcją wulkan Agung. Ludność zamieszkałą w promieniu 10 km od wulkanu wezwano do ewakuacji. Zamknięto miejscowe lotnisko.

Chmura pyłów wyrzucanych przez wulkan osiągnęła wysokość 3.400 m. Od czasu do czasu w promieniu 12 km od krateru słychać wybuchy. W nocy nad wulkanem widać słupy ognia. Okolice wulkanu pokryła gruba warstwa popiołów wulkanicznych.

Wulkanolodzy wykryli, że poziom magmy, czyli stopionej skały, podnosi się i jest już bliski krawędzi krateru.

Agung wszedł w fazę erupcji magmy. Na razie wulkan nadal wyrzuca popiół, ale musimy monitorować sytuację i zachować ostrożność - powiedział wulkanolog Gede Suantika.

W ocenie indonezyjskiej Agencji Zapobiegania Klęskom Żywiołowym "w każdej chwili może dojść do dużej erupcji".

Ewakuowano ludność, zamknięto lotnisko

Władze rozpoczęły akcję rozdawania masek ludności zamieszkałej w pobliżu wulkanu. Strefę zamkniętą wokół wulkanu rozszerzono do 10 km. Osoby przebywające, lub zamieszkałe, w tej strefie wezwano do natychmiastowej ewakuacji.

Wcześniej w br. okolice wulkanu opuściło ponad 140 tys. ludzi, z których 25 tys. nadal przebywa w tymczasowych schroniskach. W końcu września władze zezwoliły części z nich na powrót.

Jak poinformował przedstawiciel ministerstwa transportu Indonezji, lotnisko na Bali zostało zamknięte do odwołania. Koczują na nim tysiące turystów oczekujących na jakąkolwiek możliwość opuszczenia wyspy. Samoloty lecące na Bali skierowano na lotniska w Dżakarcie, Surabaji i Singapurze.

Niewielkie lotnisko na pobliskiej wyspie Lombok, które również zamknięto, zostało po kilku godzinach otwarte.

Co najmniej 110 mln dolarów strat w turystyce

Bali to wyspa słynna z plaż i zabytków, którą w ub. r. odwiedziło ok. 5 mln turystów. Straty w turystyce wyrządzone przez wulkan ocenia się już na co najmniej 110 mln dolarów.

Władze zapewniają, że turyści mogą czuć się bezpiecznie ale powinni unikać strefy w promieniu 10 km od krateru. Największe kurorty na Bali - Kuta i Seminyak - znajdują się w odległości ok. 70 km od wulkanu.

Agung wznosi się na wysokość ponad 3 tys. metrów n.p.m. Gdy wulkan wybuchł po raz ostatni w 1963 roku, zginęło ponad 1600 osób.

Indonezja stanowi część tzw. "ognistego kręgu" otaczającego Ocean Spokojny. Jest to strefa styku płyt tektonicznych, na której często dochodzi do trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów.

W Indonezji znajduje się ponad 130 czynnych wulkanów.

(m)