Stan katastrofy żywiołowej w 12 miejscowościach na północnym zachodzie Słowacji. Powodem jest znaczny opad śniegu i wichury. Chodzi o miejscowości w regionach Orawa i Kysuce oraz w powiecie Żylina.

W Oravskiej Lesnej spadło aż 84 cm białego puchu.

Stan katastrofy obowiązuje także w siedmiu innych miejscowościach powiatu Namestovo: Mutne, Oravske Vesele, Oravska Polhora, Sihelne, Rabcza, Novot' i Zubrohlava, jak również w Skalitem w powiecie Czadca oraz w Lutiszach, Belej i Terchovej w powiecie Żylina.

W odśnieżaniu mają pomagać ekipy zawodowej straży pożarnej ze specjalistycznym sprzętem - w tym wozami na gąsienicach. Skierowano je do Oravskej Lesnej i Skalitego oraz do podtatrzańskiego Ździaru w powiecie Poprad.

Prowadząca przez Ździar główna droga do przejścia granicznego na Łysej Polanie jest nieprzejezdna na długości około kilometra. Utknęły tam ciężarówki.

Słowackie pogotowie górskie HZS (Horska Zachranna Slużba) apeluje do turystów o rozwagę w planowaniu wycieczek. W rejonach położonych powyżej 1500 metrów nad poziomem morza spodziewane są nadal wichury, osiągające w porywach prędkość od 135 do 160 kilometrów na godzinę. W Tatrach Wysokich i innych słowackich pasmach górskich obowiązuje podwyższony trzeci stopień zagrożenia lawinowego.


Opracowanie: