Przepadli jak kamień w wodę. I choć szukają ich wszyscy amerykańscy policjanci, od 12 dni uciekinierzy z pilnie strzeżonego więzienia w stanie Nowy Jork są nieuchwytni - mimo wyznaczonej nagrody w wysokości 100 tysięcy dolarów.

Zobacz również:

Wiadomo, że uciekinierzy planowali zabić męża więziennej krawcowej, która pomogła zbiegom. Joyce Mitchell wiedziała o tym, ale nie jest jasne, czy znała szczegóły planu. Amerykańskie media twierdzą, że Mitchell miała romans za więziennym murem z jednym z mężczyzn.

Śledczy sprawdzają, czy więźniowie grozili Joyce Mitchell i w ten sposób zmusili ją do pomocy w ucieczce. Niewykluczone, że kobieta zgodziła się, że przyjedzie po zbiegów samochodem - choć ostatecznie tego nie zrobiła, dlatego, że bała się o męża. Obaj więźniowie mogli manipulować krawcową od 2013 roku, kiedy cała trójka się poznała.

Policja otrzymuje każdego dnia nowe informacje. Jak dotąd otrzymała w sumie ponad 870 wskazówek, ale żaden trop nie doprowadził do zbiegów - poinformował  gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo.

Wczoraj mieliśmy ponad 800 osób przeszukujących tereny, gdzie mieliśmy wskazówki, że oni mogą być. Prawda jest taka, że taki jest charakter takiego postępowania. Podążasz za każdą wskazówką. Za każdym śladem. Jesteś tak sumienny jak tylko możesz być, ponieważ nie wiesz, która z tych wskazówek może być tą ważną, jedyną. Nie wiemy czy oni są ciągle w okolicy czy są już teraz w Meksyku - powiedział.

Gubernator dodał, że nie będzie żadnej tolerancji względem pracowników odpowiedzialnych za pomoc zbiegłym zabójcom.

Do tego stopnia, że każdy pracownik, który był zaangażowany w ułatwienie ucieczki, która jest przestępstwem samym w sobie będzie w pełni ścigany. Nie będzie żadnej tolerancji w tej kwestii. Rozumiem, że więźniowie balansują na granicy i że dobre relacje pomiędzy strażnikami i więźniami, strażnikami i pracownikami oraz pracownikami i więźniami są ważne. Ale jest granica i gdy ta granica zostaje przekroczona, należy podjąć działania - wyjaśniał.

Intensywne poszukiwania zbiegłych zabójców kosztują dziennie milion dolarów - poinformował prokurator Andrew Wylie dodając, że sytuacja oskarżonej już krawcowej może skomplikować się jeszcze bardziej.

Niewykluczone, że będą kolejne zarzuty kryminalne wobec pani Mitchell, ale w tym momencie te kwestie są przedmiotem śledztwa. Nie wiemy czy ona przekazała wszystkie informacje, ciągle nad tym pracujemy - powiedział.

(j.)