Przez kilka godzin za oceanem znowu trwał shutdown. O północy wygasło prowizorium budżetowe zatwierdzone w styczniu. Głosowanie w Senacie zablokował republikański senator Rand Paul, który wszedł na mównicę i przemawiał... wydawało się bez końca. Polityk tłumaczył, dlaczego nie odpowiada mu proponowany budżet. Około godz. 9 polskiego czasu pojawiła się jednak informacja, że Senat zatwierdził jednak większością głosów porozumienie ws. wydatków. Jeżeli Izba Reprezentantów da teraz zielone światło, to pozwoli na wznowienie działalności rządu federalnego.

Początkowo wydawało się, że głosowanie będzie tylko formalnością, dlatego, że senatorzy z obu partii - demokratycznej i republikańskiej - w ostatnią środę doszli do porozumienia ws. budżetu.

Kompromis zawarty na dwa lata przewidywał zwiększenie nakładów na obronę i na programy wewnętrzne w USA. Sukces ogłosili: senator Mitch McConnell, przywódca republikańskiej większości w Senacie a także Chuck Schumer, przywódca mniejszości demokratycznej.

Niespodziewanie jednak w piątek rano polskiego czasu, swoją przemowę w Senacie zaczął republikański polityk Rand Paul, który uniemożliwił głosowanie.

Za oceanem znowu - tym razem przez kilka godzin - trwał shudtown. Rząd nie miał budżetu i pieniędzy na dalsze funkcjonowanie.

Jednak około godz. 9 polskiego czasu pojawiła się informacja, że Senat USA w głosowaniu zatwierdził przewagą głosów porozumienie budżetowe. W przypadku zatwierdzenia go przez Izbę Reprezentantów, kompromis pozwoli na wznowienie działalności rządu federalnego.

Jak jeden senator doprowadził do zawieszenia pracy rządu federalnego

Jedno jest pewne: republikański senator Rand Paul wielogodzinnym wystąpieniem w Senacie ma szanse przejść w historii. W końcu zablokował głosowanie nad ponadpartyjnym porozumieniem budżetowym, doprowadzając minutę po północy czasu miejscowego w piątek do drugiego w tym roku zawieszenia działalności rządu federalnego.

Senator ze stanu Kentucky jest przedstawicielem fiskalnie konserwatywnego skrzydła partii republikańskiej. Podczas wielogodzinnego wystąpienia w Senacie (gdzie długość wystąpień jest nieograniczona) tłumaczył, że porozumienie - osiągnięte w środę podczas prowadzonych za zamkniętymi drzwiami negocjacji przywódców Partii Republikańskiej i Partii Demokratycznej, przyczyni się do poważnego zwiększenia i tak już astronomicznego zadłużenia rządu federalnego. Wynosi ono ponad 20 bilionów dolarów.

Dodatkowo - podkreślił senator Paul - liczący 700 stron tekst tego kluczowego porozumienia budżetowego został wydrukowany dopiero w czwartek nad ranem i rzadko który z senatorów miał okazję zapoznać się z jego treścią.

(ug)