Polski ambasador w Waszyngtonie Robert Kupiecki pogratulował Barbarze Mikulski ze stanu Maryland, która od środy jest najdłużej zasiadającą w Senacie kobietą. Demokratyczna senator polskiego pochodzenia pełni swój mandat od 24 lat.

Mam zaszczyt i przywilej pogratulować pani tego, że jest pani najdłużej zasiadającą w Senacie USA kobietą-senatorem. Dzisiejszy dzień jest historycznym dniem nie tylko dla USA, lecz również dla milionów Amerykanów polskiego pochodzenia w tym kraju - napisał Kupiecki w liście gratulacyjnym.

Podkreślił, że senator Mikulski jest wielkim przyjacielem Polski: O ile pani mądrość i przykład przywództwa będą nadal przyczyniały się do poprawy losu amerykańskich rodzin, proszę pamiętać, że Polacy są również wdzięczni za pani służbę i posiadanie w pani osobie tak niezawodnego przyjaciela.

Senator Mikulski jest prawnuczką polskich imigrantów, którzy osiedlili się w Baltimore. O swoich polskich korzeniach przypomniała w przemówieniu w Senacie w środę, w pierwszym dniu pracy nowego, 112. Kongresu.

Mikulski zasiada w Senacie od początku 1987 roku. Wielokrotnie sponsorowała inicjatywy legislacyjne w interesie Polski, takie jak rezolucje popierające wejście Polski do NATO. Ostatnio przyłączała się do akcji na rzecz zniesienia wiz amerykańskich dla Polaków.