Unia Europejska jasno powinna zasygnalizować, że przeznaczeniem Serbii jest członkostwo w UE po tym, jak aresztowano Ratko Mladicia - oświadczył prezydent Francji na szczycie G8 w Deauville. Nicolas Sarkozy jest gospodarzem dwudniowego szczytu ośmiu najsilniejszych gospodarczo krajów świata.

Francja chce, by UE zareagowała na tę historyczną decyzję, jasno określając, że przyszłość Serbii oznacza integrację ze Wspólnotą - powiedział Sarkozy na konferencji prasowej.

Nie można prosić Serbii o podejmowanie trudnych decyzji, z którymi czasami nie zgadza się jej własne społeczeństwo, i jednocześnie mówić: "nie, drzwi są zamknięte". Nie, nie, przeznaczeniem Serbii jest przyłączenie się do Unii europejskiej - podkreślił francuski prezydent.

Kaddafi może zostać w kraju, ale musi oddać władzę

Muammar Kaddafi ma nadal możliwość pozostania w kraju - powiedział Nicolas Sarkozy. Prezydent Francji zaznaczył jednak, że libijski przywódca musi ustąpić i skoszarować swoje wojska.

Nie twierdzimy, że Kadafi musi udać się na uchodźstwo, to nie nasze zmartwienie - oświadczył Sarkozy. Kiedy mówimy, że musi odejść, chodzi o oddanie władzy i im szybciej to nastąpi tym lepiej.

G8 nie zdecyduje o szefie MFW

Decyzja w sprawie nowego szefa MFW nie zapadnie na szczycie G8 w Deauville - zapowiedział francuski prezydent Nicolas Sarkozy. Podkreślił także, że minister finansów jego kraju Christine Lagarde jest dobrą kandydatką na to stanowisko.

Nie do nas należy powiedzenie, kto będzie dyrektorem zarządzającym Funduszu - oświadczył Sarkozy.

Dzień wcześniej Lagarde oficjalnie ogłosiła swoją kandydaturę na szefa MFW. W ubiegłym tygodniu ze stanowiska ustąpił w aurze seksualnego skandalu Francuz Dominique Strauss-Kahn.