W walijskim Newport rusza szczyt NATO. Wśród gości pojawią się m.in. prezydenci Polski i Ukrainy. Petro Poroszenko będzie zabiegał o pomoc wojskową dla swojego kraju. Bronisław Komorowski deklaruje z kolei, że gwarancje bezpieczeństwa dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej trzeba zmienić w konkretne ustalenia i rozwiązania, które wzmocnią wschodnią flankę Sojuszu.

Posłuchaj relacji specjalnego wysłannika RMF FM Michała Zielińskiego

Według agencji dpa, jeszcze przed rozpoczęciem szczytu, Petro Poroszenko ma spotkać się w Newport z prezydentami USA i Francji oraz z szefami rządów Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch. Według brytyjskich źródeł rządowych, przedstawi im swoją ocenę sytuacji na wschodzie Ukrainy. Poroszenko oczekuje od Sojuszu wsparcia technicznego i doradczej pomocy wojskowej.

W środę pojawiły się informacje o możliwym przerwaniu ognia na wschodzie Ukrainy. Zdaniem prezydenta Rosji Władimira Putina, który rozmawiał z Poroszenką, ostateczne porozumienie w sprawie politycznego uregulowania konfliktu na Ukrainie może zostać osiągnięte na piątkowym spotkaniu grupy kontaktowej (Rosja-Ukraina-OBWE) w Mińsku. Niewykluczone, że do stolicy Białorusi przyjadą także przedstawiciele prorosyjskich separatystów.

Władze w Kijowie przyznały, że w środę w starciach pod Iłowajskiem zginęło co najmniej 13 ukraińskich żołnierzy, a w ostatnich dwóch dniach - co najmniej 95.

Prezydent o szczycie

Na środowej konferencji Bronisław Komorowski ocenił, że walijski szczyt może być najważniejszym spotkaniem w ramach NATO od momentu przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego 15 lat temu. Według prezydenta, gwarancje bezpieczeństwa dla krajów naszego regionu, jakie składał prezydent USA Barack Obama, na szczycie NATO trzeba zamienić w konkretne ustalenia i rozwiązania, które doprowadzą do wzmocnienia wschodnich państw Sojuszu. To ważne w sytuacji kryzysu ukraińsko-rosyjskiego. Zdaniem Komorowskiego, agresja Rosji na Ukrainę i ostatnie działania wojsk rosyjskich "muszą oznaczać konieczność określenia nowych warunków i adaptacji do nich całego Sojuszu".

Rezultaty szczytu zostaną omówione na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego 9 września. Prezydent Komorowski do Polski wróci w piątek wieczorem.

Szczyt NATO w Newport obserwuje nasz specjalny wysłannik Michał Zieliński. Słuchaj jego relacji w Faktach RMF FM.

(ug)