Rumunia, która objęła właśnie prezydencję w Unii Europejskiej, jest gotowa umieścić temat praworządności w Polsce na agendzie posiedzenia unijnych ministrów ds. europejskich 19 lutego - ustaliła korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.

Jak powiedział dziennikarce RMF FM rumuński dyplomata, to czy ostatecznie w lutym pojawi się temat praworządności w Polsce będzie zależało od tego, czy znajdzie się wystarczająca liczba krajów, które będą chciały takiej dyskusji o Polsce. 

Do projektu prac na najbliższe pół roku (dokument ten nosi datę 21 grudnia) Rumunia wpisała temat praworządności w Polsce, co już jest pewną sugestią i wskazaniem. 

Jest więc uznane, że w lutym o Polsce trzeba rozmawiać - powiedział dziennikarce RMF FM unijny dyplomata.  

Rumunia nie zdecydowała jednak, jaki będzie format tego spotkania. W dokumencie proponuje trzy możliwości: "informację", "wysłuchanie" i "wymianę poglądów". 

Od roku praktycznie na każdym posiedzeniu unijnych ministrów ds. poruszany był temat Polski. Prezydencja rumuńska, krytykowana za brak walki z korupcją i problemy z praworządnością, nie będzie się więc angażować w obronę Polski.

Autor: Katarzyna Szymańska-Borginon

Opracowanie: Malwina Zaborowska