Rosyjski myśliwiec wielozadaniowy Su-35 na mniej więcej minutę naruszył we wtorek przestrzeń powietrzną Estonii. Według przedstawicieli rządu tego kraju, akcja rosyjskiej maszyny była związana z próbą zatrzymania przez estońską marynarkę wojenną tankowca należącego do rosyjskiej "floty cieni".
Do zdarzenia doszło we wtorek. Monitorując wody Morza Bałtyckiego, estońska marynarka wojenna zwróciła uwagę na płynący pod banderą Gabonu i wchodzący w skład rosyjskiej "floty cieni" tankowiec "Jaguar".
Statek, który - według szefa estońskiego resortu obrony Hanno Pevkura - wzbudzał podejrzenia ze względu na swoją przynależność państwową, kierował się w stronę rosyjskiego Primorska.
W pobliże jednostki ściągnięto okręt marynarki wojennej, śmigłowiec i samolot patrolowy. Jednostka odmawiała wykonywania poleceń estońskich służb, ale ostatecznie została "odprowadzona" z estońskich wód na rosyjskie.
Tankowiec zacumował w pobliżu wyspy Gogland, największej rosyjskiej wyspy w Zatoce Fińskiej, położonej ok. 40 km od południowych wybrzeży Finlandii oraz ok. 55 km od północnych brzegów Estonii.
Jednocześnie - jak poinformowali przedstawiciele estońskiego rządu - nad Zatoką Fińską pojawił się rosyjski myśliwiec wielozadaniowy Su-35, który na kilkadziesiąt sekund miał naruszyć przestrzeń powietrzną NATO.
Według MSZ w Tallinie załoga maszyny nadleciała nad estońskie wody, by skontrolować sytuację związaną z próbą zatrzymania tankowca. Sytuacja jest bardzo poważna - powiedział szef estońskiego resortu dyplomacji Margus Tsahkna.
Estoński minister obrony przyznał, że celem wtorkowej interwencji było "zasygnalizowanie, że sytuacja jest traktowana poważnie". W ciągu ostatniego półtora roku gazociąg, kabel elektroenergetyczny i kilka kabli komunikacyjnych zostało uszkodzonych przez kotwice statków towarowych przepływających przez Zatokę Fińską i kursujących do lub wypływających z rosyjskich portów.
Pod koniec ubiegłego roku, w Boże Narodzenie, uszkodzony został kabel elektroenergetyczny EstLink2 oraz cztery kable telekomunikacyjne - trzy między Finlandią a Estonią oraz jeden prowadzący do Niemiec. Po awarii fińskie służby zatrzymały tankowiec Eagle S, pływający pod banderą Wysp Cooka.
Według śledczych uszkodzenie kabli nastąpiło prawdopodobnie przez opuszczenie kotwicy statku i przeciągnięcie jej po dnie morza na odcinku ok. 100 km. Dotychczas nie ogłoszono, czy był to czyn zamierzony, czy przypadkowy, a trzy osoby spośród około 20-os. załogi wciąż ma status podejrzanych. Tankowiec w momencie zdarzenia płynął z Petersburga w stronę Egiptu z ładunkiem rosyjskiego paliwa.
Naprawa kabla EstLink 2, o mocy 650 MW, ma zakończyć się w połowie lipca. Działająca obecnie magistrala EstLink 1 przebiegająca przez środkową część Zatoki Fińskiej, ma mniejszą moc przesyłową, tj. 350 MW.