Litewski sąd skazał w piątek za szpiegostwo na dziesięć lat więzienia Rosjanina, który był oskarżony o próbę zainstalowania na potrzeby rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) podsłuchów u prezydent Litwy Dalii Grybauskaite.

Zdaniem sądu "oskarżony pracował dla FSB, której działalność obejmuje wywiad poza granicami Federacji Rosyjskiej". Wskazano, że Rosjanin, 40-letni Nikołaj Filipczenko, wielokrotnie posługiwał się fałszywymi dokumentami tożsamości w celu przekroczenia granicy litewskiej.

Litewskie władze zatrzymały Filipczenkę w kwietniu 2015 roku w pociągu jadącym z obwodu kaliningradzkiego na Białoruś. Prokuratura oskarżyła go w ub. roku o próbę zwerbowania przedstawicieli litewskich służb bezpieczeństwa w celu założenia podsłuchów zarówno w domu, jak i w oficjalnej siedzibie prezydent Litwy.

Sąd podał, że podczas rozpraw, które toczyły się za zamkniętymi drzwiami, oskarżony odmówił składania wyjaśnień. Jego obrończyni Galina Kardanowskaja przekazała dziennikarzom, że Filipczenko nie zgadzał się z zarzutami, ale jest za wcześnie, by powiedzieć, czy złoży odwołanie od wyroku.

Filipczenko to drugi w tym roku obywatel Rosji skazany za szpiegostwo na Litwie.

(az)