Rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły próby wystrzelenia trzech międzykontynentalnych rakiet balistycznych, w tym dwie z okrętów podwodnych - poinformowały rosyjskie media. Rzecznik rosyjskich strategicznych wojsk rakietowych Aleksander Wowk poinformował, że testy przebiegły pomyślnie.

Jedną rakietę wystrzelono z okrętu na Morzu Ochockim na północ od Japonii, drugą z okrętu na Morzu Barensta na wschód od Norwegii; trzeci pocisk - z Plesiecka na północnym zachodzie Rosji. Rakieta wystrzelona z poligonu trafiła w wyznaczony cel na Kamczatce, na Dalekim Wschodzie Rosji.

Próbę w Plesiecku z użyciem międzykontynentalnego pocisku balistycznego Topol RS-12M obserwował prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Będziemy kontynuować budowę nowych typów broni, ale także przeprowadzać testy już posiadanych rakiet i pocisków. Ich skuteczność została wielokrotnie potwierdzona. Nasza obrona jest szczelna - powiedział rosyjski przywódca.

Topol RS-12M to trzystopniowy pocisk na paliwo stałe. Jego pierwsza próba została przeprowadzona w 1981 roku; do uzbrojenia armii przyjęto go w 1985 roku. Początkowo jego okres eksploatacji wynosił 10 lat.