Rosja postanowiła nałożyć sankcje na 12 amerykańskich wojskowych, którzy - jej zdaniem - są odpowiedzialni za torturowanie więźniów w Guantanamo i więzieniu Abu Ghraib w Iraku. To reakcja na sankcje wobec Moskwy, które Waszyngton wprowadził w środę w związku z polityką prowadzoną przez Władimira Putina wobec wschodniej Ukrainy.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało na swojej stronie internetowej listę 12 nazwisk żołnierzy amerykańskich, wśród których figuruje kontradmirał Richard Butler, komendant więzienia w Guantanamo i sędzia, który odrzucił prośbę więźnia o zaprzestanie przymusowego karmienia podczas ramadanu.

Lista zawiera również nazwiska żołnierzy służących w amerykańskim więzieniu Abu Ghraib w Iraku, gdzie aresztowani byli torturowani. Pierwszą "listę Guantanamo", zawierającą 18 nazwisk, Rosja opublikowała w ubiegłym roku w odpowiedzi na przyjęcie w grudniu 2012 roku przez amerykański Kongres tzw. ustawy Magnitskiego, nazwanej tak na cześć zmarłego w 2009 roku w moskiewskim więzieniu Siergieja Magnitskiego, prawnika zaangażowanego w walkę z korupcją w Rosji.

Administracja USA została zobowiązana przez tę ustawę do nałożenia sankcji na konkretne osoby odpowiedzialne za śmierć adwokata, a także na urzędników podejrzanych o brutalne łamanie praw człowieka.

Waszyngton zdecydował się w środę na wzmocnienie sankcji przeciwko Rosji za jej rolę w kryzysie ukraińskim. Zaostrzone sankcje obejmują koncern Rosnieft i własny bank Gazpromu, jak też inne duże banki oraz firmy energetyczne i zbrojeniowe. Sankcje rozszerzono na wyższych przedstawicieli władz Rosji, w tym zastępcę przewodniczącego Dumy Państwowej, ministra do spraw Krymu i szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa, oraz na jednego z liderów prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy Aleksandra Borodaja.

(bs)