Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, wyraziła zgodę na aresztowanie opozycyjnego deputowanego Ilji Ponomariowa, który jako jedyny głosował przeciwko aneksji ukraińskiego Krymu w ubiegłym roku. Ponomariow mieszka obecnie na Zachodzie.

Deputowani zaaprobowali wniosek prokuratury, według której finansowana przez państwo rosyjskie fundacja technologiczna zapłaciła Ponomariowowi równowartość 750 tys. dolarów za wykłady, których faktycznie nie przeprowadził, a przedstawił jedynie konspekty.

W połowie lipca sąd w Moskwie wydał zaocznie nakaz aresztowania Ponomariowa, który jako jedyny głosował w 2014 roku przeciwko aneksji Krymu przez Rosję. Wówczas deputowany mówił, że "w pewnym stopniu" jest zadowolony z decyzji sądu, zgodnie z którą jest on poszukiwany zarówno na terytorium Rosji, jak i za granicą.

Teraz dojdzie do międzynarodowego śledztwa, które pozwoli mi na obronę mojej reputacji w sądach międzynarodowych. Mam nadzieję, że działają one według innych norm niż sądy w Federacji Rosyjskiej - mówił wówczas Ponomariow.

39-letni polityk, jeden z liderów antyrządowych protestów w latach 2011-2012, został w kwietniu na wniosek prokuratury pozbawiony przez Dumę Państwową immunitetu. Ponomariow mówił wtedy, że pozbawienie go immunitetu to politycznie umotywowana próba wyrugowania go z rosyjskiego parlamentu i uniemożliwienia mu powrotu do kraju. Deputowany straci mandat parlamentarny, jeśli zostanie uznany za winnego przez sąd.

W sierpniu 2014 roku informowano, że Ponomariow mieszka w USA, co skłoniło rosyjskie władze do zablokowania jego kont bankowych i zapowiedzi, że nie będzie on mógł wrócić do kraju.

Ponomariow jako jedyny zagłosował w marcu ubiegłego roku w 450-osobowej Dumie Państwowej przeciwko ratyfikacji traktatu o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej oraz o utworzeniu w FR dwóch nowym podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola. Należący do Ukrainy Półwysep Krymski został anektowany przez Rosję po obaleniu w Kijowie prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.  

(pj)