47 stopni Celsjusza - taką temperaturę wskazał w środę po południu miejski termometr w centrum Dniepropietrowska na Ukrainie. Według wcześniejszych prognoz synoptyków maksymalna temperatura w tym regionie miała wynieść 42 st. C.

Zobacz również:

Nie zważając na wskazania miejskiego termometru, meteorolodzy w Dniepropietrowsku nie spieszą się z ogłaszaniem rekordu temperatury. Słupek rtęci na tzw. oficjalnym termometrze na miejscowym lotnisku zatrzymał się na poziomie 38,9 st. C. Mimo to temperatura 47 st. C. na termometrze w centrum miasta wywołała żywe zainteresowanie zgromadzonych tam ludzi, którzy uwieczniali ją za pomocą aparatów fotograficznych.

W związku z wysokimi temperaturami ulice Dniepropietrowska całą dobę polewane są zimną wodą. W mieście działa także 38 punktów, w których rozdawana jest woda pitna.

Kilka dni wcześniej ukraińskie ministerstwo zdrowia zleciło pracodawcom, by chroniąc pracowników przed zgubnymi skutkami upałów, wprowadzili sjestę. Zgodnie z rekomendacjami resortu zwyczajowa przerwa obiadowa, która trwa na Ukrainie od godz. 13 do 14, w czasie upałów powinna być wydłużona do godz. 16.