Pogoda mogła mieć wpływ na katastrofę samolotu pasażerskiego Air Asia. Silniki mogły być uszkodzone przez oblodzenie maszyny - podała indonezyjska Krajowa Agencja Meteorologiczna. Wysokie fale utrudniają wydobycie kolejnych ciał z morza.

Na podstawie dostępnych danych - co do lokalizacji maszyny - podczas ostatniego z nią kontaktu, panująca pogoda była czynnikiem, który doprowadził do wypadku. Najbardziej prawdopodobnym zjawiskiem meteorologicznym było tu oblodzenie, które mogło uszkodzić silniki. Jest to jedna z możliwości, oparta na analizie danych meteorologicznych - podała Agencja Meteorologiczna.

Podczas feralnego lotu pilot - za zgodą kontroli lotów - zmienił kurs, żeby ominąć front burzowy. Potem zwrócił się o zgodę na zwiększenie wysokości do 38 tysięcy stóp (ponad 11 580 metrów). Nie otrzymał jej, ponieważ na tym samym pułapie inne maszyny. Gdy kilka minut później kontrola lotów zezwoliła mu na zwiększenie wysokości - najpierw do 34 tys. stóp (ponad 10 360 metrów), pilot już nie odpowiedział.   

Wydobyto ciała 31 osób ze 162 znajdujących się na pokładzie maszyny, należącej do przewoźnika AirAsia Airbus A320-200, która w minioną niedzielę leciała z drugiego co do wielkości miasta Indonezji Surabaja do Singapuru i wpadła do Morza Jawajskiego. Do tej pory znaleziono pięć dużych fragmentów wraku samolotu AirAsia, zlokalizowanego w odległości zaledwie 10 kilometrów od miejsca, gdzie utracono z nim kontakt.

AirAsia to tanie malezyjskie linie lotnicze, które mają swoją filię między innymi w Indonezji.