Były premier Włoch Silvio Berlusconi, lider partii Forza Italia chce, aby wspólnym kandydatem centroprawicy na szefa rządu w przyszłorocznych wyborach był obecny przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani - pisze “Corriere della Sera”. Nie wiadomo, czy Tajani, jeden z założycieli Forza Italia, pójdzie w ślad swego poprzednika Niemca Martina Schulza i zdecyduje się po okresie spędzonym w Parlamencie Europejskim na ubieganie się o fotel szefa rządu w swoim kraju.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi, lider partii Forza Italia chce, aby wspólnym kandydatem centroprawicy na szefa rządu w przyszłorocznych wyborach był obecny przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani - pisze “Corriere della Sera”.
Nie wiadomo, czy Tajani, jeden z założycieli Forza Italia, pójdzie w ślad swego poprzednika Niemca Martina Schulza i zdecyduje się po okresie spędzonym w Parlamencie Europejskim na ubieganie się o fotel szefa rządu w swoim kraju.
Silvio Berlusconi i Antonio Tajani (zdj. arch.) /MATHIEU CUGNOT /PAP/EPA

Pod koniec sierpnia komentując we włoskiej telewizji pierwsze pogłoski na temat zamiarów Berlusconiego Tajani oświadczył: "Jest mi dobrze tam, gdzie jestem. Będę przewodniczącym Parlamentu Europejskiego do 2019 roku".

Włoski dziennik podkreśla, że Berlusconi jest przekonany o zwycięstwie centroprawicy w wyborach, które zgodnie z kalendarzem powinny odbyć się za około pół roku. Jak wyjaśnia “Corriere della Sera", były trzykrotny premier Włoch uważa, że kandydatura Tajaniego ma szanse zjednoczyć główne ugrupowania po prawej stronie sceny politycznej.

Za największe atuty szefa PE Berlusconi uważa to, że Tajani jest urodzonym mediatorem, który jest w stanie wszystkich pogodzić, a także to, że ma świetne relacje na forum europejskim, w tym również z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

81-letni Berlusconi, deklarując zamiar pozostania na scenie politycznej, za swój główny cel uznał zjednoczenie podzielonych od lat partii, z którymi trzykrotnie stworzył koalicję. Jedną z nich jest Liga Północna. Myśli także o prawicowym ugrupowaniu Bracia Włoch.

Obecny na włoskiej scenie politycznej od 23 lat magnat finansowy i medialny, chce - jak stwierdza dziennik - doprowadzić całą tę formację do wyborów parlamentarnych, proponując Tajaniego jako kandydata na premiera. Sam nie będzie już kandydował na ten urząd.

(mn)