Tysiące Hiszpanów wyszło na ulice po tym jak sąd w Navarrze skazał w czwartek pięciu mężczyzn na kary dziewięciu lat więzienia za seksualne wykorzystanie 18-latki podczas dorocznej fiesty ku czci św. Fermina w 2016 r. Oskarżeni zostali oczyszczeni z zarzutu gwałtu zbiorowego na kobiecie i właśnie ta wiadomość wywołała oburzenie opinii publicznej.

Sprawa wywołała powszechne poruszenie w całej Hiszpanii z powodu coraz częstszych doniesień na temat ataków na tle seksualnym podczas fiesty w Pampelunie na północy Hiszpanii - zwraca uwagę agencja Reutera. Na słynne gonitwy z bykami, które co roku odbywają się przez dziewięć dni lipca, zjeżdża tam ponad milion osób.

Przed gmachem sądu zgromadzili się protestujący, którzy wykrzykiwali: "To nie jest wykorzystywanie seksualne, to jest gwałt". Tysiące demonstrantów pojawiło się również w innych dużych miastach Hiszpanii m.in. w Barcelonie, Madrycie i Sevilli.

Prokurator domagał się ponad 20 lat pozbawienia wolności dla każdego z oskarżonych, którzy sfilmowali napaść, a później śmiali się z niej w grupowej konwersacji w aplikacji WhatsApp. Część filmów, które znajdowały się na telefonach napastników została włączona do procesu jako dowody. Materiały pokazywały jak mężczyźni gwałcą poszkodowaną.

Do zdarzenia doszło w przedsionku budynku znajdującego się w Pampelunie. Jeszcze przed atakiem poszkodowanej ukradziono telefon przez co nie mogła się skontaktować ze znajomymi, z którymi przyjechała na festiwal. Znaleziono ja potem płaczącą na ławce. Para, która ją odnalazła zadzwoniła na policje. Na komisariacie poszkodowana zeznała, że zgwałciło ją pięciu mężczyzn.

Po trwającym pięć miesięcy procesie, który toczył się za zamkniętymi drzwiami ze względu na ochronę tożsamości ofiary, sędzia odczytał wyroki podczas transmisji telewizyjnej z sądu w prowincji Nawarra, której stolicą jest Pampeluna.

Decyzja sąd nie spodobała się też politykom. "Jako obywatel i jako ojciec, nie mogę zrozumieć tego wyroku" - napisał Albert Rivera, szef partii Ciudados.

Zgodnie z hiszpańskim prawem zarzut wykorzystywania seksualnego różni się od gwałtu tym, że nie obejmuje przemocy ani zastraszania.

Pięciu mężczyzn, w tym były policjant i były żołnierz, a także pochodząca z Madrytu ofiara nie byli obecni w sądzie. Cała piątka oskarżonych jest przetrzymywana w areszcie od lipca 2016 r.

Sędzia, który nie podał uzasadnienia wyroku, nakazał także mężczyznom zapłacenie ofierze odszkodowania w wysokości 50 tys. euro. Od wyroku mężczyźni mogą się odwołać do Sądu Najwyższego Hiszpanii.

Tradycja fiesty ku czci św. Fermina, jednego z patronów Nawarry, sięga XVI wieku. W porannych gonitwach setki uczestników uciekają przed pędzącymi przez miasto bykami, które później giną na arenie podczas corridy. Uroczystości i zabawy z tej okazji rozsławił amerykański pisarz Ernest Hemingway w powieści "Słońce też wschodzi". Fiesta przyciąga wielu turystów z zagranicy.


(nm)