Turcja "pozostaje zdeterminowana, by zostać członkiem Unii Europejskiej", choć jednocześnie oskarża UE o "liczne niesprawiedliwości" i "strategiczną głupotę" - to słowa prezydenta kraju, Recepa Tayyipa Erdogana, wypowiedziane podczas czwartkowej rozmowy z akredytowanymi w Ankarze ambasadorami państw Unii. Głowa państwa mówiła o swoich oczekiwaniach wobec Unii Europejskiej.

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zaznaczył, że pomimo niesprawiedliwości, jakich jego kraj doznaje ze strony UE, wstąpienie do wspólnoty pozostaje priorytetem rządzonej przez niego Turcji.

"Strategiczna ślepota" UE

Turcja, dzięki swojej geografii i historii będącą częścią Europy, pozostaje zdeterminowana, by zostać członkiem Unii Europejskiej - powiedział Erdogan, oskarżając przy tym UE o "liczne niesprawiedliwości", których ze strony Wspólnoty, jego zdaniem, doznaje Turcja.

Erdogan wskazał na konieczność pozbycia się przez UE "strategicznej ślepoty", która uniemożliwia pogłębienie relacji z Turcją.

Erdogan oskarża

"To, na co musimy zwrócić uwagę, to fakt, że UE stała się zakładnikiem kilku państw członkowskich" - powiedział, nie wymieniając konkretnych krajów. Dodał, że starają się one rozwiązać swoje problemy z Turcją, zasłaniając się Unią Europejską.

Komentując rolę swojego kraju w kryzysie migracyjnym, Erdogan zaznaczył, że "Europa, bez pomocy Turcji, borykałaby się dziś z o wiele trudniejszą sytuacją". "Oczekujemy sprawiedliwego podziału obowiązków i ciężaru tego kryzysu" - oznajmił.

Turcja kontra Cypr

W 2016 roku UE podpisała z Turcją porozumienie dotyczące zatrzymania napływu uchodźców i imigrantów do Wspólnoty w zamian za pomoc finansową przeznaczoną dla przebywających w Turcji Syryjczyków.

Erdogan oskarżył również UE o występowanie w roli "rzecznika cypryjskich Greków" i ignorowanie zamieszkujących ten kraj Turków. W 1974 roku Turcja, w obawie przed przyłączeniem wyspy do Grecji, rozpoczęła inwazję, która doprowadziła w 1983 roku do proklamowania niepodległości Tureckiej Republiki Północnego Cypru, uznawanej oficjalnie jedynie przez Turcję.

Krótka historia stosunków Turcja - UE

W 1963 roku Unia Europejska przyznała Turcji status członka stowarzyszonego. Dopiero jednak w połowie kwietnia 1987 roku formalnie rozpoczął się proces negocjacyjny w sprawie wstąpienia Turcji do Unii. Wówczas kraj ten złożył wniosek o członkostwo w UE.

W 1997 roku, w trakcie szczytu Rady Europejskiej w Luksemburgu, Turcja została wykluczona z możliwości rozpoczęcia rozmów akcesyjnych. Szczyt rady w Helsinkach, dwa lata później, unieważnił postanowienie z Luksemburga. Negocjacje Turcji z Unią rozpoczęły się 3 października 2005 roku.