Nowe fakty ws. planowanego przeniesienia Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Prawnik Sławomir Platta ogłosił dziś na konferencji prasowej, że posiada dokumenty świadczące o tym, iż wewnątrz monumentu są szczątki poległych w Katyniu Polaków. Jak podkreślił, w tej sytuacji prawo amerykańskie nie pozwala na to, by Pomnik Katyński został gdziekolwiek przeniesiony bez nakazu sądowego.

W środku naszego pomnika znajdują się ciała poległych żołnierzy, Polaków, którzy zginęli w 1940 roku. Prawo w New Jersey jest bardzo jasne - nie można usunąć pomnika bez nakazu sądowego - poinformował mec. Sławomir Platta na konferencji prasowej, na której był amerykański korespondent RMF FM Paweł Żuchowski. 

Pomnik nie może być ruszony z miejsca, w którym teraz się znajduje. Jeśli nie uszanujemy zwłok naszych polskich bohaterów to kim jesteśmy jako ludzie? - pytał prawnik. 

Nakazu sądowego nie ma. Tego monumentu nikt nie może ruszyć - podsumował Platta. Nasz reporter rozmawiał o jego wypowiedziach z Maciejem Gołubiewskim - konsulem generalnym RP w Nowym Jorku.


Jak miałoby wyglądać nowe otoczenie Pomnika Katyńskiego w Jersey City? Zobacz wizualizację.

(mn)