Nieznani sprawcy zastrzelili dziewięciu pracowników organizacji ochrony zdrowia, którzy wydawali szczepionki przeciw polio w mieście Kano na północy Nigerii - podała miejscowa policja. Według świadków napastnicy to islamiści z organizacji Boko Haram.

Zobacz również:

Napastnicy podjechali taksówkami do dwóch punktów wydawania szczepionek w Kano, po czym otworzyli ogień do pracowników.

Ofiary były zatrudnione w ramach rządowego programu walki z polio, w chwili ataku wydawały szczepionki - poinformował rzecznik policji Magaji Musa.

Nikt nie przyznał się dotychczas do przeprowadzenia ataku. Agencja Reutera przypomina jednak, że na północy i w środkowej części Nigerii aktywni są rebelianci z islamistycznego ugrupowania Boko Haram, które chce utworzyć w Nigerii islamistyczne państwo z obowiązującym prawem szariatu.

Zamieszkana przez 160 mln ludzi Nigeria jest najludniejszym krajem Afryki. Jest podzielona na muzułmańską północ i chrześcijańskie południe.

Nigeria jest też jednym z trzech państw na świecie - obok Pakistanu i Afganistanu - w których wciąż dochodzi do zachorowań na polio (chorobę Heinego-Medina). W 2006 roku na apel duchowych przywódców część ludności muzułmańskiej przestała przyjmować szczepionki z obawy, że doprowadzi to do sterylizacji ich dzieci.