Upośledzona umysłowo kobieta i jej kilkuletnia córka były przez ponad rok głodzone, straszone, bite i zmuszane do pracy przez troje podejrzanych w stanie Ohio, na północnym wschodzie USA. Jak podały amerykańskie władze, podejrzanych zatrzymano.

Trzy kobiety, które były przez blisko 10 lat więzione w domu w Cleveland w stanie Ohio, były pętane łańcuchami i sznurami. Czasem wypuszczano je na podwórko - podała policja. Aresztowanym w związku ze sprawą braciom nie postawiono jeszcze zarzutów. czytaj więcej

Domniemani sprawcy - 26-letni Jordie Callahan, 33-letni Daniel Brown oraz 31-letnia Jessica Hunt - usłyszeli zarzuty zmuszania do pracy. Nie przyznają się do winy.

W maju 2011 roku 27-letnia wówczas kobieta i jej kilkuletnia córka zamieszkały z podejrzanymi w  Ashland, ok. 100 km na południe od Cleveland. Przez ponad rok "były przetrzymywane w nieludzkich warunkach" - ocenił śledczy FBI Eric Smith. Prokurator Steve Dettelbach powiedział, że sprawcy traktowali swoje ofiary "z niewyobrażalnym okrucieństwem i próbowali pozbawić je ludzkiej godności".

Matka i córka spały na betonowej podłodze, często odmawiano im jedzenia i zabraniano korzystania z toalety. Kobieta była zmuszana do wykonywania prac w domu i ogrodzie, robienia zakupów oraz do karmienia należących do sprawców niebezpiecznych zwierząt.

Sprawcy wyczyścili jej konto i zabierali jej państwowe zasiłki. Kilkakrotnie ranili ją i wysyłali na pogotowie, a potem zabierali przepisane jej leki przeciwbólowe.

Aby wymóc na niej posłuszeństwo, sprawcy szczuli kobietę i dziewczynkę psami oraz wężami.

Zmuszali kobietę także do bicia dziecka przed kamerą i grozili, że przekażą nagranie policji, jeśli spróbuje szukać pomocy.

Amerykańskie władze zainteresowały się losem kobiety przez przypadek w październiku 2012 roku, gdy została przyłapana na próbie kradzieży batonika w sklepie. Poprosiła wówczas policjantów o aresztowanie jej, skarżąc się, że osoby z którymi mieszkała, są dla niej "niemiłe". Zaintrygowani funkcjonariusze zbadali sprawę i uwolnili matkę i córkę, a troje podejrzanych zatrzymano.

W maju, również w Ohio, wyszła na jaw podobna historia. 52-letni Ariel Castro jest oskarżony o uprowadzenie, uwięzienie i gwałcenie trzech młodych kobiet, które przetrzymywał przez około 10 lat w swoim domu w Cleveland.

(j.)