Radość po uwolnieniu w weekend amerykańskiego jeńca wojennego, sierżanta Bowe'a Bergdahla szybko przekształciła się w polityczną burzę w Waszyngtonie. Pojawiły się oskarżenia, że był dezerterem, a podczas jego poszukiwań życie straciło kilku żołnierzy.

28-letni Bergdahl był ostatnim amerykańskim jeńcem wojennym w Afganistanie, przetrzymywanym przez talibów od pięciu lat. Jego uwolnienie było kluczową sprawą dla prezydenta Baracka Obamy, który chce do końca roku wycofać amerykańskich żołnierzy, kończąc najdłuższą wojnę w historii USA.

Jednak decyzja o wymianie Bergdahla na pięciu uznawanych za niebezpiecznych talibów, przetrzymywanych w wojskowym więzieniu Guantanamo na Kubie, wywołuje coraz większe kontrowersje. Republikanie zarzucili administracji prowadzenie negocjacji z terrorystami i oskarżyli Obamę o złamanie prawa, bo nie skonsultował decyzji o wymianie więźniów z Kongresem.

Scenariusz jak z filmu

Największe kontrowersje dotyczą okoliczności, w jakich Bergdahl został schwytany przez talibów. Niektórzy dawni towarzysze broni oskarżają go, o to że był dezerterem. Pojawiają się też głosy, że odpowiada za śmierć sześciu lub ośmiu żołnierzy USA, którzy brali udział poszukiwaniach. "On w końcu wrócił, ale oni nigdy nie będą mieć tej szansy" - napisał w "Daily Beast" były żołnierz batalionu Bergdahla, Nathan Bradley Bethea.

"New York Times", który przeanalizował raporty wojskowe dotyczące śmierci żołnierzy biorących udział w akcji, ocenił, że oskarżenia są "mętne". Przyznał, że w okresie najbardziej intensywnych poszukiwań, jakie wszczęto natychmiast po zaginięciu Bergdahla, zginęło dwóch wojskowych. Szef Pentagonu Chuck Hagel odpowiadając w środę na pytanie dziennikarza, o to, czy podczas działań na rzecz uratowania Bergdahla zmarli jacyś wojskowi, powiedział, że "nie zna takich okoliczności". Zapowiedział również, że okoliczności uprowadzenia Bergdahla zostaną zbadane.

Według "Huffington Post", to stratedzy z Partii Republikańskiej "zaaranżowali" wywiady byłych kolegów z jednostki Bergdahla, którzy krytykowali go za dezercję. Niemniej jednak, jak ocenił komentator "Foreign Policy" John Hudson, "jeśli okaże się, że uwolniony jeniec wojenny naprawdę był dezerterem, to Biały Dom znajdzie się w poważnych kłopotach". Doradczyni Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice jeszcze w niedzielę mówiła o Bergdahlu, że "z honorem i wyróżniając się" służył w amerykańskiej armii. Tymczasem we wtorek sekretarz wojsk lądowych USA ogłosił, że zostanie przeprowadzone śledztwo, które wyjaśni, czy doszło do dezercji. Z dramatyczną prędkością Bergdahl z bohatera stał się dla Białego Domu znacznie bardziej skomplikowaną kwestią - ocenił Hudson.

Już dwa lata temu w reportażu o amerykańskim jeńcu magazyn "Rolling Stone" pisał, że Bergdahl "odszedł" 30 czerwca 2009 r. z posterunku na służbie, pozostawiając broń i noktowizory. Żołnierz został przedstawiony jako człowiek rozczarowany tym, jak Amerykanie prowadzą wojnę w Afganistanie. 27 czerwca, na trzy dni przed zaginięciem, Bergdahl w ostatnim mailu do rodziców napisał: "Przyszłość jest zbyt piękna, by tracić ją na kłamstwa, a życie zbyt krótkie, aby spędzić je pomagając głupcom w realizacji ich złych idei. Widziałem te idee i wstydzę się być Amerykaninem". Krytykował amerykańską arogancję w stosunku do lokalnej ludności i opisał traumatyczne wydarzenie związane ze śmiercią afgańskiego dziecka. Niczym w liście pożegnalnym przepraszał za działania USA w Afganistanie. "Horror jakim jest Ameryka jest obrzydliwy" - dodał.

Talibowie ujawniają film

W środę pojawiły się nowe kontrowersje w związku z ujawnionym przez talibów filmem z uwolnienia sierżanta. Na nagraniu widać jak o własnych siłach idzie do amerykańskiego śmigłowca. Nagranie wywołało u niektórych republikańskich polityków wątpliwości co do złego stanu zdrowia Bergdahla. Urzędnicy tłumaczyli, że właśnie z powodu pogarszającego się stanu zdrowia sierżanta konieczne było szybkie działanie. Uniemożliwiło to wcześniejsze ujawnienie informacji o wymianie jeńców.

Republikanie, żądają kolejnych wyjaśnień i zapowiedzieli serię przesłuchań na Kapitolu.

(ug)