Policja w Kanadzie opublikowali film pokazujący jak Zehafa-Bibeau wpadł do kanadyjskiego parlamentu.

Kanada: Strzelanina w budynku parlamentu, obława na napastników

Policja zastrzeliła napastnika, który postrzelił kanadyjskiego żołnierza przed parlamentem w Ottawie, a później wtargnął do środka budynku. Funkcjonariusze nie wykluczają, że napastników mogło być więcej. Trwa obława. Postrzelony żołnierz zmarł. W sumie do strzelanin doszło w dwóch miejscach. czytaj więcej

Zamachowiec nie był na liście 90"osób wysokiego ryzyka", ale miał zadatki do ekstremistycznych działań - powiedziała kanadyjska policja. Niedawno złożył wniosek o paszport i zgodę wyjazdu do Syrii.

Komisarz Bob Paulson opisał Zehafa-Bibeau jako Kanadyjczyka, drobnego przestępcę. Miał podwójne obywatelstwo: kanadyjskie i libijskie.

Zehafa-Bibeau został ostatecznie zastrzelony.

Michael Zehaf-Bibeau (Michael Joseph Hall) pracował m.in. jako górnik i robotnik. Jego znajomi twierdzą, że "był chwiejny emocjonalnie". Miał mówić, że "siedzi w nim diabeł". Wspominał też o tym, że chce jechać na Bliski Wschód. Władze Kanady, zabrały mu paszport, kiedy ustaliły, że mężczyzna planuje walczyć po stronie islamistów.

Strzelanina w Ottawie

Do ataku w Ottawie doszło w środę po południu czasu polskiego. Ubrany na czarno mężczyzna, z chustą wokół twarzy, podszedł do żołnierza, który pełnił wartę przy pomniku wojennym w pobliżu parlamentu i strzelił do wojskowego. Żołnierz zmarł od odniesionych ran. 

Następnie napastnik wsiadł do samochodu i podjechał nim przed budynek parlamentu, w miejsce zarezerwowane jedynie dla upoważnionych pojazdów i policji. Wewnątrz parlamentu oddał kilkadziesiąt strzałów. Kilkanaście minut później napastnik został zastrzelony.

(acz)