Polak ma szanse na jedną z najwyższych funkcji w instytucjach europejskich. Jak dowiedziała się brukselska korespondentka RMF FM, walka dotyczy stanowiska sekretarza generalnego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, który jest organem konsultacyjnym UE. Kandydatem z Polski jest były wiceminister gospodarki, a obecny dyrektor ds. cła i podatków w Komisji Europejskiej, Mirosław Zieliński.

Zieliński przeszedł wszystkie etapy konkursu, a jego jedynym kontrkandydatem jest hiszpański dyplomata. Wiele zależy teraz m.in. od nieformalnego wsparcia ze strony polskich władz.

Byłoby to trzecie obecnie tak wysokie stanowisko dla Polski w unijnych instytucjach, gdzie wciąż - w porównaniu z innymi krajami - mamy bardzo niewielu reprezentantów na kierowniczych stanowiskach. Nie jest tajemnicą, że nie jesteśmy zadowoleni z poziomu reprezentacji Polaków w instytucjach UE - mówił niedawno polski ambasador przy UE Marek Prawda. Polska po 10 latach od przystąpienia do Unii ma w Komisji Europejskiej tylko dwóch dyrektorów generalnych. To Jerzy Plewa (Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich - AGRI) i Jan Truszczyński (Dyrekcja Generalna ds. Edukacji i Kultury - EAC).

O wysokie stanowisko w UE stara się także inny Polak - Wojciech Wiewiórowski, Główny Inspektor Danych Osobowych. Wiewiórowski jest już na tzw. krótkiej liście kandydatów na stanowisko Europejskiego Rzecznika Ochrony Danych.