Zabójca, który strzelał do Anny Politkowskiej, został zatrzymany w Czeczenii przez funkcjonariuszy FSB i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Poinformowała o tym "Nowaja Gazieta", w której pracowała zamordowana w 2006 r. wybitna rosyjska dziennikarka. Główny podejrzany był przez lata nieuchwytny. Wcześniej zatrzymano czterech mężczyzn zamieszanych w zbrodnię.

Machmudowa zatrzymano w rodzinnej wiosce w rejonie Aczchoj-Martanowskim. Pierwsze nieoficjalne informacje na ten temat potwierdził już obrońca jego brata, także zamieszanego w zabójstwo Politkowskiej. Dotychczas śledczy utrzymywali, że zabójca ukrywa się za granicą.

Wybitna dziennikarka została zastrzelona na klatce schodowej domu, w którym mieszkała, w październiku 2006 roku. Zajmowała się obroną praw człowieka. Była autorką książek o współczesnej Rosji, między innymi o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina.

W lutym 2009 r. moskiewski okręgowy sąd wojskowy uniewinnił trzech mężczyzn oskarżonych o udział w morderstwie Politkowskiej. Potem jednak Sąd Najwyższy zdecydował, że proces ma być wznowiony.