​Unijne biuro antykorupcyjne OLAF otrzymało od kilku krajów UE informacje o podejrzanych ofertach zakupu szczepionek przeciwko Covid-19. "W sumie chodzi o 900 mln dawek za kwotę 12,7 mld euro" - podał Reuters, powołując się na dane OLAF.

Reuters poinformował, że kilka krajów Unii Europejskiej zgłosiło agencji zwalczania nadużyć finansowych oferty od "rzekomych pośredników" na 900 mln dawek szczepionek przeciwko Covid-19 za łączną cenę wywoławczą około 12,7 mld euro.

OLAF już wcześniej ostrzegał, że rozpoczęcie procesu szczepień przeciwko Covid-19 stwarza zagrożenie, że grupy przestępcze mogą zacząć oferować podrabiane szczepionki.

Na początku tego miesiąca wszczął też dochodzenie w sprawie fałszywych szczepionek.

Ville Itala, dyrektor generalny OLAF, powiedział wcześniej, że do agencji docierają doniesienia o oszustach, oferujących sprzedaż szczepionek rządom w całej UE.

Oszustwo "na szczepionkę"?

Oferty te mają wiele różnych form. Na przykład oszuści mogą zaoferować sprzedaż dużych ilości szczepionek, dostarczyć próbkę w celu zgarnięcia pierwszej zaliczki, a następnie zniknąć z pieniędzmi - mówi Ville Itala, dyrektor generalny OLAF.

Jak dodaje, mogą oni dostarczać partie fałszywych szczepionek, albo fałszywie twierdzić, że reprezentują legalny biznes i utrzymywać, że posiadają lub mają dostęp do szczepionek.

Czym jest OLAF?

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) jest jedynym organem UE, uprawnionym do wykrywania nadużyć związanych z wykorzystaniem funduszy UE, prowadzenia dochodzeń w tej sprawie i eliminowania tych nadużyć.

OLAF może prowadzić dochodzenia w sprawach dotyczących nadużyć finansowych, korupcji i innych przestępstw godzących w interesy finansowe UE.