Oscar Pistorius rozpoczął badania psychiatryczne w afrykańskim szpitalu w Pretorii. Lekkoatleta jest oskarżony o zabójstwo z premedytacją swojej partnerki Reevy Steenkamp.

Sportowiec przez 30 dni będzie pod obserwacją lekarzy psychiatrów. Pistrorius nie będzie jednak zamknięty na czas badań, ale każdego dnia rano będzie przychodził na 7 godzin - po obserwacji będzie zwalniany do domu.

Obrońcy sportowca twierdzą, że mężczyzna cierpiał na zaburzenia lękowe - general anxiety disorder (GAD). Według adwokatów Pistorius nie był w stanie właściwie oceniać konkretnych sytuacji.

GAD to zaburzenie psychiczne. Charakteryzuje się ono uporczywym i przesadzonym lękiem przed potencjalnym nieszczęściem, które może dotknąć zarówno osobę chorą jak i jej najbliższych.

Proces sportowca zostanie wznowiony 30 czerwca - po uzyskaniu oceny psychiatrycznej stanu Pistoriusa.

27-letni Pistorius porusza się na protezach. Zarzuca mu się, że zastrzelił swoja dziewczynę z premedytacją. Mężczyzna twierdzi, że pomylił ją z włamywaczem. Do tragedii doszło w nocy z 13 na 14 lutego 2013 roku w jego domu.

Pistorius to pierwszy w historii lekkoatleta, który po amputacji kończyn wystąpił w igrzyskach olimpijskich; wystartował w Londynie w 2012 roku. Stracił obie nogi w wieku 11 miesięcy z powodu wrodzonej wady.