Oscar Pistorius chce zmienić rygorystyczne jego zdaniem warunki kaucji, za którą wyszedł dwa tygodnie temu z aresztu. O planach paraolimpijczyka, który jest oskarżony o zamordowanie swojej dziewczyny, poinformowała lokalna telewizja eNCA. Według jej dziennikarzy, 26-latek chciałby m.in. otrzymać zgodę na wyjazd za granicę.

Południowoafrykański lekkoatleta jest podejrzany o zabójstwo swojej partnerki Reevy Steenkamp w Walentynki. Dwa tygodnie temu, po rozprawie wstępnej, wyszedł z aresztu za kaucją w wysokości miliona randów (73 tys. funtów). Jego obrońcy potwierdzili, że złożyli w sądzie najwyższym North Gauteng w Pretorii wniosek o zmodyfikowanie ograniczeń nałożonych na niego przez sąd niższej instancji. Odmówili jednak podania szczegółów.

Zobacz również:

Lokalna telewizja eNCA, która poinformowała o prośbie Pistoriusa, wymieniła jednak kilka warunków kaucji, które chciałby zmienić. Paraolimpijczyk ma obecnie nadzór kuratora sądowego, przechodzi obowiązkowe testy narkotykowe i badania na obecność alkoholu. Nie może również podróżować po RPA i wyjeżdżać za granicę. Sąd zakazał też Pistoriusowi m.in. powrotu do swojego domu, w którym doszło do strzelaniny. Wyraził obawy, że sportowiec będzie wpływał na potencjalnych świadków i tok śledztwa.

Według południowoafrykańskiej stacji Pistorius liczy na zmianę wszystkich tych warunków, twierdząc, że są nieuzasadnione i niesprawiedliwe. Zdaniem dziennikarzy chciałby m.in. móc wyjechać za granicę. Telewizja wywołała w ten sposób spekulacje, że liczy na powrót do sportowej rywalizacji.

Tych doniesień nie potwierdził jego agent Peet van Zyl. Przyznał, że nie słyszał o takim pomyśle swojego podopiecznego. Został wycofany z wszystkich międzynarodowych zawodów - powiedział dla dziennika "The Independent". Nie zgłosiłem go ponownie do żadnego z mityngów. On nawet nie trenuje - dodał.

Adwokat Pistoriusa Kenny Oldwage powiedział brytyjskiej gazecie, że choć termin nie został jeszcze ustalony, to liczy, że wniosek o zmianę warunków kaucji zostanie rozpatrzony przez sąd. Prokurator Medupe Simasiku stwierdził natomiast, że żadne pismo w tej sprawie jeszcze do niego nie dotarło.

Ciało modelki znaleziono w jego łazience

Pistorius jest jedynym podejrzanym w sprawie śmierci swojej dziewczyny. Steenkamp została znaleziona martwa w łazience w jego domu. Według mediów, kobieta miała cztery rany postrzałowe - miednicy, klatki piersiowej, ramienia i głowy. Drzwi do łazienki były przedziurawione. W domu znaleziono też zakrwawiony kij do krykieta.

(MRod)

The Independent