Na dożywocie skazał moskiewski okręgowy sąd wojskowy pięciu członków grupy neonazistowskiej za zabójstwa. Zarzucono im m.in. mordowanie ludzi o niesłowiańskim wyglądzie, co - jak napisano w akcie oskarżenia - mężczyźni nazywali aktami oczyszczania Rosji.

Na kary od ośmiu lat więzienia w zawieszeniu do dożywocia skazano 13 członków ekstremistycznej organizacji, których uznano za winnych ciężkich przestępstw, w tym 27 zabójstw, przygotowywania zamachu terrorystycznego, ataku na funkcjonariusza sił bezpieczeństwa i udziału w organizacji ekstremistycznej.

Ustalono, że podsądni wchodzili w skład skrajnie prawicowej organizacji NSO-Siewier, która była komórką Towarzystwa Narodowego Socjalizmu (nazizmu) NSO, które jako ekstremistyczne zdelegalizował w lutym 2010 roku Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej.

Lidera NSO-Siewier Lwa Mołotkowa skazano na dożywocie. Inny członek zakazanej organizacji Siergiej Swiridow, który przyznał się do winy, dostał karę ośmiu lat więzienia w zawieszeniu.

Czterech innych członków ugrupowania też skazano na dożywocie, a siedmioro innych, w tym jedną kobietę, na kary od 10 do 23 lat pozbawienia wolności.

W Rosji liczba zabójstw na tle rasistowskim wzrosła w roku 2010 o 20 proc. w porównaniu z rokiem 2009.