Zatrzymany w Polsce Ahmed Zakajew to "międzynarodowy terrorysta" - oświadczył wicepremier i przedstawiciel prezydenta Rosji w Północnokaukaskim Okręgu Federalnym Aleksandr Chłoponin. Rosyjski MSZ poinformował z kolei, że przygląda się rozwojowi sytuacji i jest w ścisłym kontakcie z polskimi władzami.

Rzecznik MSZ Rosjji Andriej Niestierienko oznajmił, że jego kraj koncentruje uwagę strony polskiej na tym, iż Zakajew jest poszukiwany na podstawie międzynarodowego listu gończego. Kładziemy akcent na tym, że Zakajew jest poszukiwany na podstawie międzynarodowego listu gończego. Stosowny wniosek rosyjski został zarejestrowany w Interpolu- stwierdził.

Ahmed Zakajew to międzynarodowy przestępca i międzynarodowy terrorysta. Powinien być sądzony w Rosji - oświadczył Chłoponin. Zakajew jest winny różnych aktów terrorystycznych i nie krył, że kieruje bandami rebeliantów na Północnym Kaukazie - dodał. Nie mam dla tego przestępcy ani cienia wyrozumiałości.

Rano Zakajew, który jest premierem emigracyjnego rządu Czeczenii, został zatrzymany w Warszawie, gdy miał jechać do polskiej prokuratury. W czwartek Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej potwierdziła, że jeśli faktycznie Zakajew przybędzie do Polski na Światowy Kongres Czeczeński, to strona rosyjska zażąda jego ekstradycji.