Kontrowersyjny banner z rażącym błędem historycznym, który może ranić uczucia Polaków, zniknie z frontonu paryskiego Muzeum Legii Honorowej w najbliższych tygodniach - wraz z innymi bannerami. Wcześniej jest to niemożliwe z powodów technicznych. To odpowiedź, jaką otrzymała wyjaśniająca sprawę Ambasada RP w Paryżu od administratora prestiżowej placówki - dowiedział się korespondent RMF FM Marek Gladysz.

Według Ambasady RP w Paryżu, administrator paryskiego Muzeum Legii Honorowej Yves Minjollet wyraził zaskoczenie i żal z powodu emocji, jakie wywołał kontrowersyjny banner reklamowy.

Napisowi "Order Orła Białego" towarzyszy zdjęcie carskiej wersji najwyższego i najstarszego polskiego odznaczenia państwowego, które po stłumieniu Powstania Listopadowego przyznawane było Rosjanom i zdrajcom polskiego narodu. W rzeczywistości ta wersja nosi nazwę - "Carski i Królewski Order Orła Białego" - co na bannerze nie zostało sprecyzowane.

Administrator zaznaczył, że kontrowersyjny banner wisi na frontonie paryskiego Muzeum Legii Honorowej już do trzech lat, i od trzech lat nikt nie zgłaszał zastrzeżeń. Wyjaśnił też, że odznaczenia umieszczane na bannerach wybierane były pod względem wartości estetycznych, a nie kontekstu historycznego.

Obok wisi na przykład banner z Orderem Podwiązki, który otrzymywali Anglicy najbardziej zasłużeni w wojennym mordowaniu samych Francuzów.

Yves Minjollet zapewnił, że wszystkie bannery wiszące w chwili obecnej na frontonie paryskiego Muzeum Legii Honorowej - w tym kontrowersyjny banner z napisem "Order Orla Białego" - znikną w najbliższych tygodniach.

Przygotowywane są już nowe, na których nie będzie błędu historycznego czy też skrótu myślowego, który może być odbierany przez Polaków jako bolesny policzek.

Problem techniczny polega na tym, że robione na zamówienie bannery wiszą w oknach placówki ekspozycyjnej i spełniają jednocześnie rolę żaluzji, które chronią zbiory przed słońcem.

Z tego powodu nie można natychmiast zdjąć jednej z nich nie zastępując inną, a w sezonie urlopowym zamówienie i otrzymanie nowego banneru w krótkim czasie jest niemożliwe.

Ambasada RP w Paryżu analizuje argumenty administratora paryskiego Muzeum Legii Honorowej.