"To już otwarta wojna" – tak nagłówki brytyjskiej prasy opisują narastający konflikt miedzy Pałacem Buckingham a książęcą parą, Harrym i Meghan. Opublikowano kolejną zapowiedź wywiadu z nimi, który w najbliższy weekend wyemituje amerykańska telewizja CBS. Gospodarzem programu będzie słynna Oprah Winfrey.

W opublikowanym fragmencie rozmowy księżna Meghan wprost oskarża rodzinę królewską o szerzenie kłamstw na temat książęcej pary. Nie wiem, jak mogło im się wydawać, że będzie będziemy po prostu siedzieć cicho – mówi. Te słowa zapowiadają więcej bezpośrednich ataków na Pałac Buckingham, jakie zapewne pojawią się w udzielonym telewizji CBS wywiadzie.

Poniekąd w odwecie rodzina królewska wszczęła dochodzenie w sprawie zarzutów postawionych przez byłych sekretarzy księżnej Meghan. Oskarżyli ją oni o bezduszny lobbing. Dotyczy to okresu, w którym książęca para rezydowała jeszcze w londyńskim Pałacu Kensington. 

W brytyjskich mediach coraz częściej pojawiają się komentarze porównujcie obecny kryzys z abdykacją króla Edwarda VIII, który w 1936 roku zrzekł się tronu z miłości do amerykańskiej rozwódki. Przed poślubieniem Harry’ego Meghan była mężatka, jest Amerykanką. Niektórzy obserwatorzy zaznaczają jednocześnie, że takie porównania zniekształcają historię i wyolbrzymiają obecny konflikt.

Abdykacja Edwarda VIII była fundamentalnym wydarzeniem, które zmieniło przyszłość rodziny królewskiej – bez niej panująca obecnie królowa Elżbieta II nigdy nie nałożyłaby na głowę korony, ponieważ jej ojciec Jerzy VI - brat Edwarda - nigdy nie zostałby królem. Historia Harry’ego i Meghan w porównaniu z tym wydarzeniem jest epizodem z życia celebrytów.

Opracowanie: