Na portugalskiej wyspie Terceira osunęła się ziemia. Władze przekazały, że jest to efekt zwiększonej aktywności sejsmicznej w regionie, za co odpowiada wulkan Santa Barbara.
Na wyspie Terceira, która wchodzi w skład portugalskiego archipelagu Azorów, doszło w środę do osunięcia ziemi i skał. Jak potwierdził rząd Azorów, do osuwiska doszło przy jednej z lokalnych dróg w pobliżu miejscowości Raminho na północnym-zachodzie wyspy. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.
Władze archipelagu sprecyzowały, że niebezpieczne zdarzenie wystąpiło w miejscu, gdzie od kilkudziesięciu miesięcy notowana jest zwiększona aktywność sejsmiczna.
Od końca 2022 r. portugalscy sejsmolodzy regularnie informują o nasilających się wstrząsach na Terceirze. Wiążą je z większą aktywnością wulkanu Santa Barbara.
Wstrząsy, z których najsilniejszy miał w 2024 r. magnitudę 4,5, odczuwalne są w oddalonej o ponad 25 km amerykańskiej bazie wojskowej działającej w gminie Lajes na północnym-wschodzie wyspy.
Neutralna podczas II wojny światowej Portugalia zgodziła się na udostępnienie w 1943 r. Brytyjczykom i Amerykanom bazy wojskowej na Terceirze. Do dzisiaj w Lajes stacjonuje kilkuset amerykańskich żołnierzy wspomaganych przez portugalski personel cywilny.
Znaczenie tej bazy jako punktu tranzytowego wzrosło w 2003 r. wraz z rozpoczęciem drugiej wojny w Zatoce Perskiej. Po jej zakończeniu Amerykanie rozważali wycofanie się z Terceiry, jednak plan ten ostatecznie nie został zrealizowany.