"Rosja jest jedynym miejscem na świecie, gdzie mój syn może czuć się bezpiecznie" – stwierdził po spotkaniu z Edwardem Snowdenem jego ojciec Lon Snowden. "On jest bezpieczny i wolny" – dodał.

Lon Snowden widział się z synem na terytorium Rosji. Nie ujawniono, gdzie dokładnie doszło do spotkania. Wiadomo tylko, że było ono: "pełne emocji".

Ojciec Edwarda Snowdena powiedział po przylocie do Moskwy, że Rosja jest jedynym miejscem na świecie, gdzie jego syn może czuć się bezpiecznie. Jak dodał, nie jest pewien, czy Edward kiedykolwiek wróci do USA.

Adwokat Snowdena Anatolij Kuczerena poinformował, że jego klient nie ubiegał się w ostatnim czasie o azyl polityczny w innym kraju. Zdradził też, że otrzymał w Rosji kilka ofert pracy.

Edward Snowden, który ujawnił istnienie kontrowersyjnego programu PRISM służącego do masowej inwigilacji internautów nie był widziany publicznie od czasu, gdy 1 sierpnia otrzymał azyl tymczasowy w Rosji po ponad miesięcznym pobycie w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał 23 czerwca z Hongkongu.

(mn)