Podczas rozmowy w Lizbonie prezydent USA Barack Obama zaprosił prezydenta Polski do złożenia wizyty w Waszyngtonie. Miałoby do niej dojść w grudniu. Na szczycie NATO w Lizbonie Obama dwukrotnie: w piątek jak i w sobotę rano, rozmawiał krótko z Bronisławem Komorowskim.

Prezydent Obama potwierdził swoje zaproszenie dla prezydenta Komorowskiego do złożenia wizyty w Waszyngtonie. To będzie ważne wydarzenie, dlatego, że prezydent jest właściwą osobą, żeby mówić o tym co łączy Polskę i Amerykę i o szerokim zakresie zadań które powinny przed nami stać - powiedział wysłannikowi RMF FM do Lizbony Krzysztofowi Zasadzie, szef MON Bogdan Klich. Kancelaria prezydenta kategorycznie odmawia potwierdzenia jakiejkolwiek daty.

Rozmowa Obamy z Komorowskim sprowadziła się do krótkiej wymiany zdań. Wczoraj w kuluarach szczytu, a dziś przed sesją afgańską. Amerykański prezydent, wchodząc do sali, w której był okrągły stół, witał się z szefami poszczególnych delegacji. Do Bronisława Komorowskiego podszedł na kilkadziesiąt sekund. Treść rozmowy nie jest znana.

Mało prawdopodobnie, żeby ta wizyta odbyła się 8 grudnia. 6 grudnia w Polsce gościć będzie Dmitrij Miedwiediew, a dzień później prezydent Niemiec. Konkretną datę ustalą dyplomaci po rozmowach na linii Waszyngton-Warszawa.