Potwierdzają się nieoficjalne informacje, które w ubiegłym tygodniu zdobył waszyngtoński korespondent RMF FM. Biały Dom potwierdził, że w maju Polskę odwiedzi Barack Obama. Amerykański prezydent będzie w naszym kraju w dniach 27-28 maja.

Barack Obama przyjedzie do Polski na szczyt przywódców Europy Środkowo-Wschodniej. Prezydent USA gościł już w Europie, ale nie w naszym kraju. Miał przyjechać w ubiegłym roku na pogrzeb pary prezydenckiej. Wizyta nie doszła do skutku z powodu pyłu wulkanicznego nad Europą.

Podczas wizyty amerykański prezydent spotka się m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premierem Donaldem Tuskiem - poinformowała Ambasada USA w Warszawie. Obama odwiedzi Polskę w ramach podróży do Europy w dniach 23-28 maja, która obejmie również Irlandię, Wielką Brytanię i Francję.

Ambasador USA w Polsce Lee Feinstein podkreślił, że wizyta prezydenta Obamy, która następuje wkrótce po wizycie Bronisława Komorowskiego w Waszyngtonie jest jasnym sygnałem, jak dużą wagę Stany Zjednoczone przywiązują do relacji z bliskim przyjacielem i sojusznikiem, jakim jest Polska. W komunikacie ambasady zaznaczono, że będzie to już trzecie spotkanie Baracka Obamy zarówno z prezydentem Bronisławem Komorowskim, jak i z premierem Donaldem Tuskiem.

Premier Donald Tusk, odnosząc się w ubiegłym tygodniu do nieoficjalnych informacji o tym, że Obama miałby przyjechać do Polski na wiosenny szczyt ocenił, że jeśli się one potwierdzą, to będzie to dobry sygnał, który świadczyłby o "wielkiej wadze" polsko-amerykańskich relacji.