​Prezydent USA Barack Obama odwołał planowane na początek września spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. Decyzja ma związek ze sporem wokół byłego pracownika amerykańskich służb wywiadowczych Edwarda Snowdena, który uzyskał w Rosji tymczasowy azyl na rok.

Media od kliku dni spekulowały, że prezydent Obama powinien odwołać swoją wizytę w Rosji. Prezydent USA miał tam się spotkać z Władimirem Putinem podczas szczytu państw G20. Spotkanie było planowane na 5-6 września.

Już wcześniej w wywiadzie dla NBC prezydent Barack Obama wyraził rozczarowanie przyznaniem przez Rosję azylu sprawcy przecieku dokumentów wywiadu USA Edwardowi Snowdenowi. Ocenił też, że zagrożenie terrorem jest "wystarczająco znaczące", by zamknąć ambasady USA.

W wywiadzie dla programu "Tonight Show" telewizji NBC Obama powiedział, że decyzja Rosji odzwierciedla niektóre "ukryte wyzwania" jakim USA muszą sprostać w relacjach z Rosją. Jak tłumaczył, wynika to po części z tendencji Moskwy, by powracać do - jak to ujął - "mentalności zimnej wojny".

Choć USA i Rosją nie mają umowy o ekstradycji, Waszyngton domagał się od Moskwy odesłania byłego współpracownika wywiadu USA Edwarda Snowdena, by stanął przed sądem za przekazanie do prasy tajnych dokumentów o prowadzonej na masową skalę przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) inwigilacji elektronicznej.

Snowden miał dostęp do tajnych dokumentów, choć nie pracował bezpośrednio w NSA, ale dla firmy zewnętrznej Booz Allen Hamilton, podwykonawcy rządowego. Zdaniem Obamy, to skłania go do rozważenia, czy USA powinny tak dużo pracy wywiadowczej zlecać zewnętrznym firmom.

Zjawisko zlecania zadań wywiadowczych prywatnym usługodawcom bezprecedensowo wzrosło w USA w ciągu ostatnich kilkunastu lat, po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 r. Oprócz Booz Allen Hamilton także takie firmy jak Lockheed Martin czy Computer Science Corporation zajmują się bezpośrednim zbieraniem i analizowaniem danych. Wielu z zatrudnionych tam ludzi ma dostęp do informacji o najwyższym stopniu tajności. 

(abs)