Legendarny fiński skoczek narciarski Matti Nykaenen będzie miał jednak pogrzeb państwowy, choć weźmie w nim udział tylko wąska grupa zaproszonych - poinformował minister kultury, sportu i spraw europejskich Sampo Terho, na którego powołuje się gazeta "Seiska".

Pierwotnie na państwowy pogrzeb, planowany przez fiński rząd, nie zgadzała się rodzina zmarłego sportowca, która wolała  ceremonię o charakterze prywatnym. "Seiska", powołując się na ministra, poinformowała, że pogrzeb odbędzie się na koszt państwa, ale weźmie w nim udział wąski krąg osób. Nie podano terminu i miejsca, ale prawdopodobnie będzie to Jyvaeskylae, rodzinna miejscowość skoczka.

Według fińskich przepisów pogrzeby państwowe przysługują tylko prezydentom. W innych, specjalnych przypadkach, konieczna jest decyzja parlamentu. Od 1990 roku, kiedy przepisy te weszły w życie, zaledwie w ośmiu przypadkach odbyły się ceremonie państwowe.

Ostatnim takim był przed dwoma laty pogrzeb prezydenta Finlandii w latach 1982-94 Mauno Koivisto, natomiast ostatni pogrzeb wielkiego sportowca odbył się w 1989 roku, kiedy podczas ceremonii państwowej pochowano legendarnego biegacza narciarskiego, brązowego medalistę olimpijskiego z Chamonix - Tapaniego Niku.

Legendarny skoczek zmarł mając 55 lat

Nykaenen zdobył cztery złote medale olimpijskie (Sarajewo 1984 i Calgary 1988), w tym trzy indywidualnie i jeden drużynowo. Wśród swoich sukcesów miał także pięć tytułów mistrza świata. W sumie w czempionacie globu wywalczył dziewięć krążków. Oprócz tego był mistrzem świata w lotach.

Cztery razy w karierze sięgnął po Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Dwukrotnie wygrał prestiżowy Turniej Czterech Skoczni. 46 razy wygrywał zawody PŚ, co w klasyfikacji wszech czasów w skokach narciarskich daje mu drugie miejsce za Austriakiem Gregorem Schlierenzauerem (53 zwycięstwa).
W 1999 roku został przez kibiców wybrany drugim najlepszym fińskim sportowcem stulecia, za legendarnym biegaczem Paavo Nurmim.

Po zakończeniu kariery miał różne problemy, zarówno zdrowotne, spowodowane m.in. uzależnieniem od alkoholu, osobiste, jak i z prawem, m.in. trafił do aresztu za napaść na żonę czy sąsiada. Często pojawiał się na czołówkach gazet, także za sprawą swej muzycznej pasji. Jako wokalista wydał trzy albumy, miał również program w telewizji.

Opracowanie: