Co najmniej 162 osoby zostały zabite w serii ataków w Kano, największym mieście północnej Nigerii - poinformowało w sobotę źródło z Czerwonego Krzyża. Do ich przeprowadzenia przyznała się sekta islamskich radykałów o nazwie Boko Haram.

Według źródła z miejscowego Czerwonego Krzyża, zabici to ofiary serii ostrzałów. Wczoraj w Kano doszło w sumie do kilku zamachów. Do wszystkich przyznała się Boko Haram.

Organizacja, której nazwę tłumaczy się jako "zachodnia edukacja to świętokradztwo", bywa określana jako sekta. Brutalnymi metodami, uciekając się do mordów i zamachów, walczy ona o wprowadzenie szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii (szariat obowiązuje w północnych stanach, gdzie mieszka znacznie więcej muzułmanów).

Według szacunków agencji Associated Press, organizacja Boko Haram jest odpowiedzialna za co najmniej 510 ofiar śmiertelnych tylko w ubiegłym roku. Od początku tego roku w wyniku operacji grupy zginęło co najmniej 76 osób.

Sekta przyznała się m.in. do zamachów bombowych na kościoły katolickie w Boże Narodzenie w ubiegłym roku, w których zginęło w sumie ok. 40 osób.